Polska
Druga edycja konferencji Near Space w Toruniu
Konferencja Near Space odbędzie się 20 maja 2017 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Jest to już druga edycja konferencji dotycząca tematyki Near Space, ale po raz pierwszy w międzynarodowej oprawie. Do Torunia przyjedzie blisko 200 miłośników badań stratosfery i technologii kosmicznych, którzy zajmują się nimi zawodowo i amatorsko. Polski program Near Space rozpoczął się w 2005 roku.
- Celem projektu, który przyjął formę konferencji i warsztatów jest rozwój zainteresowania młodych ludzi badaniem stratosfery i technologią kosmiczną – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami i zaprezentują osiągnięcia związane z tematyką konferencji. Dla nas to także doskonała okazja, aby zachęcić młodych ludzi do wybrania ścieżki naukowej związanej z eksploracją kosmosu – dodaje.
Konferencja, jak i odbywające się w jej ramach warsztaty, zostały dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach zgłoszonego przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy projektu „Visegrad Closer to Space”. Do Torunia przyjadą przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich instytucji zajmujących się eksploracją kosmosu i badaniami stratosferycznymi. Zagraniczni goście oprócz udziału w konferencji przygotowali również warsztaty.
W tegorocznej edycji wystąpią zarówno przedstawiciele kół i projektów studenckich m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej (Project DREAM) czy Politechniki Warszawskiej (Sekcja Rakietowa i Sekcja Balonowa SKA), Centrum Nauki Kopernik czy firm z sektora kosmicznego tj. Creotech Instruments S.A., ABM Space Sp. z o.o. oraz Scanway Sp. z o.o. Tematyka prelekcji to przede wszystkim efekty prac i programów, w których brali udział prelegenci oraz ich zespoły. Są to np. konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej REXUS / BEXUS czy CanSat, w których polskie zespoły uczestniczą od kilku lat i do tego z sukcesami. Doskonałym przykładem tego typu działań może być projekt związany z górnictwem kosmicznym realizowany przez zespół Politechniki Wrocławskiej (DREAM).
Na konferencji wystąpią także goście specjalni: Mads Wilson, członek zarządu Copenhagen Suborbitals (Dania), jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską; Esmee Menting, członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia), która pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet. A także dr Adam Matusiewicz, wieloletni pracownik naukowy, jeden ze współzałożycieli oraz aktualny prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego (wystartowało w lutym 2010 r.), który obecnie tworzy zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o., wykorzystywane m. in. przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Poza wymienionymi wyżej osobami, wśród prelegentów przewidziani są m.in.: dr Marcin Stolarski (Creotech, CANduino) oraz Maciej Jakimiec (Prezes Fundacji Copernicus Project).
Start misji stratosferycznej i mini piknik popularnonaukowy
Ważnym wydarzeniem, które będzie odbywało się w czasie konferencji będzie start misji stratosferycznej (ok. godz. 12:15 przed budynkiem Centrum), dzięki której zostaną przeprowadzone eksperymenty w przestrzeni stratosferycznej.
Ponadto konferencji będzie towarzyszył mini piknik popularnonaukowy, w czasie którego będzie można samodzielnie zbudować „rakietę” z plastikowej butelki czy wziąć udział w pokazie startów rakiet wodnych, zabawy na stanowisku „Helowe balony” oraz gra w giga piłkę planszową, podczas której będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą gwiazd, rakiet, historii wypraw kosmicznych i badań kosmosu. Udział w aktywnościach jest bezpłatny.
Dla osób powyżej 13. roku życia przewidziano warsztaty, których tematyka związana jest m.in. z organizacją, przebiegiem misji stratosferycznych, śledzeniem balonów, konstruowaniem modułów wykorzystywanych w trakcie realizacji misji stratosferycznych. Obowiązuje rejestracja. Językiem warsztatów jest język angielski.
Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem po stronie polskiej Fundacja Copernicus Project. Więcej informacji o konferencji można znaleźć pod linkiem.
Patronat nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Kosmonauta.net.
(PG)