Reklama

Komunikacja

Drugi satelita telekomunikacyjny dla Azerbejdżanu

Fot. SSL
Fot. SSL

Koncern SSL zbuduje dla firmy Azerkosmos satelitę telekomunikacyjnego Azerspace-2. Trafi on na orbitę w 2018 roku, dołączając na obecnego tam od 2013 roku Azerspace-1. Satelita będzie używany wspólnie z telekomunikacyjnym gigantem Intelsat. 

Koncern SSL zbuduje dla firmy Azerkosmos satelitę telekomunikacyjnego Azerspace-2. Amerykańska korporacja, wcześniej znana pod nazwą Space Systems/Loral LLC, pokonała w rywalizacji o ten lukratywny kontrakt Airbus Defence and Space, China Great Wall Industry Corp. i Orbital ATK. Wybór SSL, należącego do MDA, otwiera drogę także do współpracy pomiędzy Baku i MDA w przyszłym programie budowy satelity obserwacji Ziemi. W związku z tymi planami, w ramach obecnej umowy, Azerkosmos ma otrzymać transfer wiedzy ze strony MDA, potrzebny do budowy radaru obserwacji Ziemi, który mógłby trafić na orbitę okołoziemską.

Na mocy podpisanej umowy nowy satelita będzie użytkowany wspólnie przez Azerkosmos i telekomunikacyjnego giganta Intelsat. Azerspace-2, który trafi na orbitę geostacjonarną na 45 stopniu szerokości wschodniej, zastąpi tam funkcjonującego już od 15 lat satelitę Intelsat 12. Otrzyma on własne oznaczenie firmy Intelsat 38. Satelita ma zostać wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w 2018 roku i najprawdopodobniej rząd Azerbejdżanu będzie korzystać przy tym z usług europejskiego konsorcjum Arianespace.

Pierwszy azerski satelita telekomunikacyjny Azerspace-1 (AzerSat-1), wyprodukowany przez Orbital ATK, trafił w przestrzeń kosmiczną w lutym 2013 roku na pokładzie rakiety nośnej Ariane 5. Jest on używany wspólnie przez państwową, podległą ministerstwu komunikacji i wysokich technologii firmę Azerkosmos i malezyjskiego operatora satelitarnego MEASAT. Szacowany koszt jego budowy wyniósł 120 mln USD. W przypadku Azerspace-2 wartość kontraktu nie została na razie ujawniona. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!