Strona główna

Drużyna weteranów dotarła na ISS [WIDEO]

  • fot. Bank of England / flickr.com

Rosyjska rakieta wystartowała w piątek 28 lipca z Kazachstanu. Wyniesiona przez nią kapsuła Sojuz po kilku godzinach połączyła się z ISS. Na międzynarodową stację kosmiczną dotarli trzej doświadczeni astronauci z USA, Rosji i Włoch.

Rakieta Sojuz-FG została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur o 17:41 czasu polskiego. Wyniosła kapsułę załogową Sojuz MS-05 z trzema ludźmi na pokładzie. Był to 134 start załogowego modułu Sojuz.

Po 6 godzinach i wykonaniu czterech okrążeń wokuł planety kapsuła zadokowała do ISS. Manewr odbył się ok. 400 km nad terytorium Niemiec, o godzinie 23:54 28 lipca. Pojazd połaczył się ze skierowanym w stronę Ziemi modułem Rassvet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tym samym stan liczebny załogi na pokładzie ISS powiększył się do sześciu osób. Za sprawą misji MS-05 załogę Stacji zasilili:

  • kosmonauta Siergiej Riazanski - drugi raz w kosmosie, zaliczył trzy spacery EVA, trwające łącznie blisko 20 h;
  • astronauta NASA Randolph Bresnik- drugi raz na orbicie, uczestniczył w 11-dniowej misji wahadłowca Atlantis w 2009 r.;
  • astronauta ESA z Włoch Paolo Nespoli - trzeci raz w przestrzeni kosmicznej, uczestniczył w misji STS-120 promu Discovery, na ISS spędził w przeszłości 159 dni.

Od lewej: Paolo Nespoli, Siergiej Riazanski, Randolph Bresnik. Fot. NASA

Riazanski, Bresnik i Nespoli pozostaną na orbicie do połowy grudnia br. Bresnik we wrześniu obejmie rolę dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Komentarze