Reklama

Komunikacja

Dwa satelity telekomunikacyjne Intelsat na orbicie

  • Fot. Global Panorama/Flickr, CC BY 2.0
    Fot. Global Panorama/Flickr, CC BY 2.0

Rakieta nośna Ariane 5 wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową dwa satelity należące do amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Intelsat. Lot VA232 był zarazem czwartym w tym roku pomyślnym startem europejskiego pojazdu kosmicznego. 

W dniu 25 sierpnia br. o godzinie 0:16 czasu polskiego odbył się czwarty w tym roku start rakiety nośnej typu Ariane 5 ECA należącej do konsorcjum Arianespace. Celem lotu VA232, który wystartował z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej było wyniesienie na geostacjonarną orbitę transferową dwóch satelitów telekomunikacyjnych należących do amerykańskiego operatora i dostawcy usług satelitarnych Intelsat. Pierwszy instrument został uwolniony po 28 minutach od startu, a cała misja trwała w sumie 41 minut i zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta nośna osiągnęła przy tym maksymalny pułap 640 km nad Ziemią. 

Fot. Arianespace

Jak poinformowało konsorcjum Arianespace, amerykańska firma pozostaje jej największym klientem, a ciągu ponad 30 lat współpracy należące do międzynarodowej spółki astronautycznej rakiety nośne wyniosły ponad połowę satelitów tworzących konstelację Intelsat. 

Podczas ostatniego startu orbitalnego z Kourou na orbitę trafiły dwa instrumenty telekomunikacyjne. Zbudowany przez Boeinga na platformie 702MP Intelsat 33e o masie 6,6 tony i ważący 3,25 tony satelita Intelsat 36, który powstał w zakładach Space Systems Loral na platformie 1300. Wejdą one w skład najnowszej, jedenastej generacji satelitów amerykańskiego operatora. Misja obu instrumentów jest przewidziana na okres ponad 15 lat. Intelsat 36 obejmie zasięgiem swoich transponderów Afrykę Subsaharyjską i Południową Azję, a Intelsat 33e Europę, Bliski Wschód, Afrykę, Południowo-Wschodnią Azję, Daleki Wschód, Australię i Zachodni Pacyfik. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!