Reklama

Polska

Dwie Rusałki polecą w kosmos

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Dwa nanosatelity typu PhoneSat, zbudowane z podzespołów smartfonów przez wrocławską firmę SatRevolution S.A., będą nosić nazwy Rusałka 1 i Rusałka 2. Zgodnie z planem urządzenia mają zostać wyniesione na orbitę razem z satelitą Światowid w 2018 roku na pokładzie rakiety Neptune N3. 

Nanosatelity PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują rozwiązania stosowane w telefonach komórkowych. Pierwsze tego typu urządzenia powstały w ramach należącego do NASA projektu Small Spacecraft Technology Program  w kalifornijskim ośrodku Ames Research Center. Celem programu było znalezienie sposobu na wykorzystanie elektroniki użytkowej w miniaturowych satelitach – tak powstały amerykańskie propozycje PhoneSat w modelu CubeSat – czyli sześcienne nanosatelity o boku o długości 10 cm i wadze poniżej kilku kilogramów.

W dzisiejszych czasach dążymy do miniaturyzacji na wielu polach, również w przemyśle kosmicznym. Rozwiązania typu PhoneSat pozwalają niskim kosztem zbudować prawdziwego satelitę. Dzięki wykorzystaniu podzespołów ze smartfonów możemy z powodzeniem wysyłać w przestrzeń kosmiczną kilka czy kilkanaście takich maszyn naraz, nie obawiając się, że któraś z nich zawiedzie i zaszkodzi całemu systemowi. Na razie szykujemy się do wystrzelenia Światowida i dwóch nanosatelitów PhoneSat – sprawdzimy, jak taka chmura satelitów współpracuje ze sobą na orbicie – wiedza ta da nam podstawy do kolejnych planowanych przedsięwzięć

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Wewnątrz nanosatelitów produkowanych przez SatRevolution zostaną umieszczone kluczowe podzespoły stosowane powszechnie w smartfonach – płyta główna, kamera, GPS,  żyroskop czy magnetometr. Aktualnie testom poddawany jest telefon z serii LG Nexus. Ponadto swoje miejsce wewnątrz maszyny znajdą również moduł do komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych, specjalne baterie, układ zarządzania zasilaniem i rozkładane panele słoneczne. Wszystkie elementy pomieści specjalna obudowa o rozmiarach 10x10x5cm, a masa jednego urządzenia nie przekroczy 0,5 kg.

Rozmiar i kształt nanosatelitów – tzw. Half CubeSat – został dopasowany do wyrzutni P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów), która pozwala na załadunek obiektów o wymiarach do 10x10x34 cm. Dzięki zmniejszeniu rozmiarów nanosatelitów, w jednej rurze zostaną umieszczone Światowid, Rusałka 1 i Rusałka 2. Rakieta Neptune N3 amerykańskiej firmy Interorbital Systems wyniesienie satelity na orbitę na początku 2018 r. Dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych. Wystrzelenie nastąpi z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym.

Czytaj też: Satelity wrocławskiej firmy wystartują z platformy morskiej

Satelity będą orbitować na wysokości ok. 310 km nad Ziemią i poruszać się z prędkością nawet 8 km/s – czyli w 1,5 godziny wykonają jedno okrążenie wokół Ziemi. W czasie misji głównym zadaniem nanosatelitów PhoneSat będzie wysyłanie sygnałów do stacji naziemnej, tak aby sprawdzić, jak długo będą działać podzespoły zaczerpnięte z telefonów.  Z kolei Światowid, jako satelita badawczy, będzie zbierał dane takie jak zmiany w polu magnetycznych i grawitacyjnym Ziemi czy zmiany pogody i zjawisk atmosferycznych. W założeniu ma również robić zdjęcia i przesyłać obrazy, które mogą być wykorzystane w takich dziedzinach jak meteorologia, oceanografia, geologia czy kartografia.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!