Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Dwóch oferentów w programie nowej rakiety balistycznej USAF

Start rakiety Minuteman III, fot. Boeing
Start rakiety Minuteman III, fot. Boeing

Lockheed Martin i Boeing odpowiedziały na zapytanie ofertowe Sił Powietrznych USA dotyczące budowy następcy rakiet balistycznych Minuteman III. 

Program Ground Based Strategic Deterrent (GBSD) ma zapewnić Siłom Powietrznym USA zdolność do odstraszania jądrowego w oparciu o międzykontynentalne rakiety balistyczne, aż do 2075 roku. W sumie powstać ma 400 nowych pocisków, co pozwoli zastąpić, zredukowaną zgodnie z ograniczeniami traktatu New START, flotę rakiet Minuteman III w stosunku 1:1. Wartość programu szacowana jest na ponad 62 mld USD. 

Na wysłane przez Siły Powietrzne USA zapytanie ofertowe odpowiedziały do tej pory dwie firmy: Lockheed Martin i Boeing, producent rakiet balistycznych z rodziny LGM-30 Minuteman. Wcześniej zainteresowanie projektem zgłaszał także Northrop Grumman, który w zeszłym roku otrzymał kontrakt od sił powietrznych na budowę innego systemu uzbrojenia strategicznego - bombowca B-21 Raider. Proces wyboru kontrahenta w programie GBSD ma się zakończyć do końca przyszłego roku budżetowego. Pierwsze pociski mają natomiast wejść do służby ok. 2030 roku, niewykluczone, że część z nich będzie rozmieszczona na wyrzutniach mobilnych. 

Czytaj więcej: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!