Reklama

Polska

Dyrektor ESA: 11 miliardów euro na realizację celów agencji

Jan Woerner, Dyrektor Generalny ESA, fot. ESA
Jan Woerner, Dyrektor Generalny ESA, fot. ESA

Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej przedstawił zarys nowej kilkuletniej perspektywy budżetowej, w której oczekiwany wkład państw członkowskich ma wynieść nieco ponad 11 miliardów euro. Obowiązująca formuła ma zostać zatwierdzona na początku grudnia w trakcie najbliższej Rady Ministerialnej ESA, która podejmie głosami narodowych przedstawicielstw decyzje dotyczące poziomu ich partycypacji w kosztach działań organizacji.

Nowy budżet ESA

W wystąpieniu zaprezentowanym 7 listopada br. Jan Woerner, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, potwierdził plany finansowania kluczowych projektów badawczo-eksploracyjnych i ogólne wyliczenia dotyczące koniecznych nakładów na ich realizację. Znalazły się wśród nich warte 1,4 miliarda EUR misje satelitów obserwacji Ziemi oraz wielosektorowe programy rozwojowe w obszarze telekomunikacji, również z udziałem kapitału prywatnego. Zgodnie z zapewnieniami dyrektora ESA, realizacja wszystkich zamierzeń będzie wymagała zgromadzenia co najmniej 11 miliardów EUR w formie składek pochodzących od wszystkich 22 państw członkowskich.

Woerner wskazał przy tym, że do przezwyciężenia w przedmiotowym zakresie pozostaje wciąż kilka kwestii problemowych i wyzwań natury finansowo-organizacyjnej. Jednym z nich ma być norweski postulat zredukowania własnej składki w wymiarze uczestnictwa w finansowaniu projektów opcjonalnych ESA aż o 75 procent. Przedmiotem dalszych negocjacji ma być również wysokość wkładu Wielkiej Brytanii, która w kontekście Brexitu boryka się z poważnym zachwianiem kursu swojej waluty względem euro.

Polskie oczekiwania na Radzie Ministerialnej

Wszystkie nieuzgodnione dotąd sprawy mają zostać poddane ostatecznemu uregulowaniu już w trakcie spotkania Rady Ministerialnej ESA w Lucernie (Szwajcaria) w dniach 1-2 grudnia 2016 roku. W tegorocznym zjeździe będą uczestniczyć również polscy przedstawiciele. Od momentu swojego przystąpienia do ESA w dniu 19 listopada 2012 roku Polska już dwukrotnie brała udział w spotkaniach Rady - odbyły się one kolejno w 2012 i w 2014 roku. Na najbliższym zjeździe jednym z głównych polskich celów będzie zatwierdzenie większych nakładów budżetowych i zwrotu z wniesionych składek na programy opcjonalne, a także szerszą partycypację w nich rodzimych przedsiębiorców. Polska postuluje również przedłużenie o 2 lata tzw. okresu przejściowego dla polskich podmiotów w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme. 

Czytaj też: Rośnie budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wzrost o setki milionów EUR

Reklama
Reklama

Komentarze