Reklama

Firma GoPro pochwaliła się jednym z najciekawszych nagrań wykonanych przy pomocy kompaktowej kamery jej produkcji. Zarejestrowano na nim start rakiety, która osiągnęła razem z kamerą pułap blisko 121 kilometrów. Start miał miejsce 6 listopada 2015 z komercyjnego kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. Sześciometrowa rakieta SpaceLoft­10 wyprodukowana przez UP Aerospace wzbiła się w powietrze, osiągając maksymalną prędkość ok. 5,5 Macha. Firma UP Aerospace ma swoją siedzibę w Highlands Ranch w stanie Kolorado i jako pierwsza na świecie zaoferowała komercyjne loty suborbitalne (balistyczne), w których ładunek leci w kosmos, poza linię Kármána (ok. 100 km n.p.m.) i bezpiecznie wraca na ziemię. Rakieta SpaceLoft XL przekracza te linię już po 90 sekundach lotu.



Była to już czwarta misja tej firmy w ramach programu NASA Flight Opportunities Program. W jego ramach NASA testuje nowe i obiecujące technologie lotów kosmicznych dostarczane przez firmy komercyjne z sektora kosmicznego oraz środowiska naukowe i zapewnia im dostęp do stanowisk startowych. W czasie lotu rakiety SpaceLoft XL została przetestowana kapsuła Maraia oraz cztery eksperymenty technologiczne z NASA Ames Research Center, Purdue University i New Mexico State University.

Pięciokilogramowa kapsuła Maraia (Maraia Earth Return Capsule) została zaprojektowana i zbudowana przez inżynierów z NASA Johnson Space Flight Center. W ramach tego suborbitalnego lotu NASA testowała ją pod kątem wejścia w atmosferę, opadania i zdolności do lądowania na spadochronach. W założeniu kapsuła ma być „niedrogim, autonomicznym statkiem, za pomocą którego astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą w stanie przetransportować na Ziemię niewielkie ładunki naukowe i inżynierskie.”

Na nagraniu widać, jak tuż po starcie (0:28) rakieta zaczyna bardzo szybko się obracać, co pozwala na zapewnienie jej stabilizacji. Po 49 sekundach lotu (1:17) rakieta odrzuca osłonę i kilka sekund później uwalnia kapsułę Maraia. A w okolicach 2:38 minuty nagrania Maraia zaczyna wchodzić w ziemską atmosferę, wypuszcza spadochron (2:57) i bezpiecznie ląduje na drzewie (3:10). Całość lotu to niecałe 3 minuty. Wszystkie eksperymenty i kapsuła Maraia dotarły w stanie nienaruszonym na Ziemię, a konkretnie do bazy wojskowej White Sand w Nowym Meksyku.

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama