Firma GoPro opublikowała na swojej stronie konkursowej nagranie ze startu rakiety suborbitalnej SpaceLoft10, która dotarła na wysokość ponad 100 km na powierzchnią Ziemi, powyżej tzw. linii Kármána. Start rakiety miał miejsce 6 listopada 2015 z komercyjnego kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. Celem konkursu GoPro Awards jest przedstawienie najciekawszych nagrań dokonanych przy pomocy kamery GoPro. Pula nagród przewidziana w konkursie to 5 mln USD rocznie.
Firma GoPro pochwaliła się jednym z najciekawszych nagrań wykonanych przy pomocy kompaktowej kamery jej produkcji. Zarejestrowano na nim start rakiety, która osiągnęła razem z kamerą pułap blisko 121 kilometrów. Start miał miejsce 6 listopada 2015 z komercyjnego kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. Sześciometrowa rakieta SpaceLoft10 wyprodukowana przez UP Aerospace wzbiła się w powietrze, osiągając maksymalną prędkość ok. 5,5 Macha. Firma UP Aerospace ma swoją siedzibę w Highlands Ranch w stanie Kolorado i jako pierwsza na świecie zaoferowała komercyjne loty suborbitalne (balistyczne), w których ładunek leci w kosmos, poza linię Kármána (ok. 100 km n.p.m.) i bezpiecznie wraca na ziemię. Rakieta SpaceLoft XL przekracza te linię już po 90 sekundach lotu.
Była to już czwarta misja tej firmy w ramach programu NASA Flight Opportunities Program. W jego ramach NASA testuje nowe i obiecujące technologie lotów kosmicznych dostarczane przez firmy komercyjne z sektora kosmicznego oraz środowiska naukowe i zapewnia im dostęp do stanowisk startowych. W czasie lotu rakiety SpaceLoft XL została przetestowana kapsuła Maraia oraz cztery eksperymenty technologiczne z NASA Ames Research Center, Purdue University i New Mexico State University.
Pięciokilogramowa kapsuła Maraia (Maraia Earth Return Capsule) została zaprojektowana i zbudowana przez inżynierów z NASA Johnson Space Flight Center. W ramach tego suborbitalnego lotu NASA testowała ją pod kątem wejścia w atmosferę, opadania i zdolności do lądowania na spadochronach. W założeniu kapsuła ma być „niedrogim, autonomicznym statkiem, za pomocą którego astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą w stanie przetransportować na Ziemię niewielkie ładunki naukowe i inżynierskie.”
Na nagraniu widać, jak tuż po starcie (0:28) rakieta zaczyna bardzo szybko się obracać, co pozwala na zapewnienie jej stabilizacji. Po 49 sekundach lotu (1:17) rakieta odrzuca osłonę i kilka sekund później uwalnia kapsułę Maraia. A w okolicach 2:38 minuty nagrania Maraia zaczyna wchodzić w ziemską atmosferę, wypuszcza spadochron (2:57) i bezpiecznie ląduje na drzewie (3:10). Całość lotu to niecałe 3 minuty. Wszystkie eksperymenty i kapsuła Maraia dotarły w stanie nienaruszonym na Ziemię, a konkretnie do bazy wojskowej White Sand w Nowym Meksyku.
(PG)