Eksperci koncernu Leonardo wesprą merytorycznie ESA

12 września 2017, 12:19

Włoski konglomerat zbrojeniowy Leonardo zapowiada przed rozpoczęciem londyńskiej konferencji Defence and Security Equipment International (DSEI), że eksperci tego przedsiębiorstwa udzielą wsparcia merytorycznego Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie realizacji różnych programów eksploracji kosmosu. W tej intencji oba podmioty podpisały umowę ramową na pięć lat. Łączna wartość kontraktu to 55 mln euro.

Eksperci, którzy z ramienia Leonarda będą doradzać ESA, wywodzić się będą z firmy Telespazio VEGA UK, z siedzibą w brytyjskim Luton. Telespazio VEGA UK wchodzi w skład Telespazio Group. Leonardo posiada natomiast w Telespazio Group większościowe udziały, na poziomie 67%. Pozostałe 33% tego podmiotu należy do Thalesa.

Porozumienie pomiędzy Telespazio VEGA UK i Europejską Agencją Kosmiczną obejmuje okres pięciu lat z roczną opłatą ze strony Agencji na poziomie 11 mln euro. W zamian za to brytyjska filia Telespazio dostarczy ESA wysokiej klasy specjalistów w takich dziedzinach jak obserwacja satelitarna i teledetekcja, nawigacja satelitarna, optyka czy systemy radiowe, a nawet trening astronautów. Wiedzę i doświadczenie tych naukowców inżynierów ESA wykorzysta do realizacji swoich rozmaitych programów kosmicznych, w tym przede wszystkim satelitarnych.

Leonardo jest jednym z ważniejszych graczy w globalnym przemyśle kosmicznym, a rynek brytyjski jest istotny dla szefostwa koncernu. Takie podejście zgodne jest z programem rządu Zjednoczonego Królestwa, który określił sektor kosmiczny jako jeden z kluczowych dla zapewnienia krajowi wzrostu gospodarczego.

Na konto sukcesów Telespazio VEGA UK zapisać można m. in. sprawną obsługę pierwszej na Wyspach naziemnej stacji komunikacji z włoskimi radarowymi satelitami obserwacji Ziemi konstelacji COSMO-SkyMed. Dzięki zlokalizowanemu w Harwell centrum angielska administracja może szybko, niezależnie od pogody i pory dnia, pozyskiwać wysokiej jakości zobrazowania konkretnych obszarów, tak dla celów cywilnych, jak i wojskowych. Tego typu zobrazowania mogą być niezwykle przydatne np. w zarządzaniu kryzysowym, podczas zmagań ze skutkami takich kataklizmów jak choćby huragan Harvey, który w ostatnim czasie pustoszył rozległe tereny w USA.

Telespazio VEGA UK pracuje również intensywnie nad ulepszeniem systemu wystrzeliwania rakiet Jupiter, wykorzystywanym na europejskim kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. System Jupiter służy do zarządzania parametrami lotu aż do momentu osiągnięcia orbity przez wynoszonego satelitę. Wykorzystuje się go przy startach pojazdów Ariane, Wega i Sojuz.

Czytaj też: COSMO-SkyMed: włoski „patent” na polskie rozpoznanie satelitarne [ANALIZA]

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24