Reklama

KOSMONAUTYKA

Elastyczne panele słoneczne dla nowej serii platform satelitarnych

Fot. Lockheed Martin/lockheedmartin.com
Fot. Lockheed Martin/lockheedmartin.com

Koncern Lockheed Martin zakończył prace nad nowym typem składanych paneli solarnych z przeznaczeniem dla seryjnych satelitów. Montaż składa się z wielu cienkich i giętkich płyt, a przygotowany został z myślą o zmodernizowanej wersji platformy satelitarnej A2100, LM 2100. Podobne konstrukcje instalowano wcześniej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wybranych satelitów wojskowych.

Zbudowany po raz pierwszy z myślą o seryjnych satelitach elastyczny system fotowoltaiczny Multi-mission Modular Solar Array (MM Array) wejdzie niebawem na wyposażenie ciężkich platform satelitarnych LM 2100 (o masie przekraczającej 2300 kg). Ich producent, koncern Lockheed Martin, tworzy je na bazie dotychczas użytkowanych platform A2100. Modułowe panele w nowej technologii są jednym z kluczowych składników tej modyfikacji. Dotychczas z podobnych układów korzystała jedynie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i konstelacja satelitarna amerykańskich sił powietrznych, Milstar.

MM Array ma zagwarantować nową jakość w każdym z zakresów oceny konstrukcji – pod względem mocy, mniejszej masy i wymiarów oraz łatwości ułożenia. Pomimo swojej kompaktowej budowy, układ paneli ma zapewniać o 50 proc. więcej mocy niż poprzednie, sztywne montaże fotowoltaiczne. Konstrukcja dysponuje przy tym o 30 proc. mniejszą masą.

Nowe panele mogą generować do 20 kilowatów energii na orbicie, czyli wystarczająco dużo, aby zasilić cały dom. Urządzenia te będą w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii dla najbardziej zaawansowanych urządzeń komunikacyjnych i autonomicznej aparatury.

Znacznie poprawione parametry paneli słonecznych Lockheeda Martina osiągnięto dzięki zastąpieniu sztywnych modułów cieńszymi, giętkimi płytami. Dotychczas stosowane twarde ogniwa miały zwykle grubość od 2 do 3,5 cm, podczas gdy użyty do produkcji MM Array syntetyczny materiał polimerowy liczy sobie zaledwie 0,005 cm grubości. W połączeniu z wydajnym mechanizmem rozkładania elastyczne moduły znacznie ułatwią przygotowanie satelity do działania na orbicie, wydatnie skracając czas koniecznej konfiguracji.

Czytaj też: Skąd czerpać prąd? Źródła energii elektrycznej dla statków kosmicznych

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!