Zespół czterech inżynierów i doktorantów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium zawiązał spółkę Lilium Aviation, która rozwijana jest przy wsparciu Business Incubaton Centre Bavaria Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem firmy jest zbudowanie lekkiej awionetki wyposażonej w napęd elektryczny Lilium Jet. Najbardziej innowacyjną cechą projektu jest zapowiadana zdolność maszyny do startowania i lądowania pionowo. Prezentacja prototypu samolotu planowana jest na styczeń 2018 roku.
Jak zapewniają twórcy firmy Lilium Aviation ich celem jest stworzenie samolotu, który będzie bardzo dobrze sprawdzał się w codziennym życiu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania pozwoli właścicielom na uniezależnienie się od infrastruktury lotniskowej, a ekologiczne i ciche silniki elektryczne sprawią, że maszyna będzie mogła być użytkowana nad terenami miejskimi. Lilium Jet ma potrzebować do startu i lądowania lądowiska o wymiarach zaledwie 15 x 15 metrów. W przeciwieństwie do helikopterów latanie samolotem Lilium ma być przy tym proste i wymagać jedynie zwykłej licencji turystycznej.
Zgodnie z założeniami bardzo lekki samolot Lilium Jet będzie zabierał na pokład 2 pasażerów (200 kg ładunku). Zasięg samolotu ma wynosić 500 km, przy prędkości przelotowej szacowanej na 300 km/h. Silniki elektryczne o mocy 435 KM maja natomiast pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej 400 km/h. Maksymalna masa startowa awionetki ma wynosić 600 kg.
Business Incubation Centre (BIC) to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma pomagać innowacyjnym przedsiębiorcom w stosowaniu technologii kosmicznych do tworzenia produktów i aplikacji mogących mieć zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu, nauki lub do celów komercyjnych. Do chwili obecnej z pomocy BIC, które zapewniają przez wiele miesięcy wsparcie techniczne i biznesowe skorzystało 130 europejskich firm i ponad 400 start-upów. Ostatnie z 13 dotąd otwartych centrów powstało w czeskiej Pradze. Jak podaje ESA kolejne mają zostać utworzone w Irlandii, Austrii i Szwajcarii. Warto wspomnieć, że już obecnie są plany utworzenia BIC także w naszym kraju. Wśród możliwych lokalizacji wymieniane są m.in. Gdańsk i Rzeszów.