Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Elektryczna awionetka pionowego startu i lądowania dzięki wsparciu ESA

  • Ilustracja: Lilium via ESA

Stworzony przez inżynierów i doktorantów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium oraz działający dzięki wsparciu Business Incubaton Centre Europejskiej Agencji Kosmicznej zespół przygotowuje się do budowy samolotu elektrycznego Lilium Jet. Będzie to innowacyjna, bardzo lekka maszyna przeznaczona dla prywatnych odbiorców dysponująca możliwością pionowego startu i lądowania. 

Zespół czterech inżynierów i doktorantów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium zawiązał spółkę Lilium Aviation, która rozwijana jest przy wsparciu Business Incubaton Centre Bavaria Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem firmy jest zbudowanie lekkiej awionetki wyposażonej w napęd elektryczny Lilium Jet. Najbardziej innowacyjną cechą projektu jest zapowiadana zdolność maszyny do startowania i lądowania pionowo. Prezentacja prototypu samolotu planowana jest na styczeń 2018 roku. 

Jak zapewniają twórcy firmy Lilium Aviation ich celem jest stworzenie samolotu, który będzie bardzo dobrze sprawdzał się w codziennym życiu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania pozwoli właścicielom na uniezależnienie się od infrastruktury lotniskowej, a ekologiczne i ciche silniki elektryczne sprawią, że maszyna będzie mogła być użytkowana nad terenami miejskimi. Lilium Jet ma potrzebować do startu i lądowania lądowiska o wymiarach zaledwie 15 x 15 metrów. W przeciwieństwie do helikopterów latanie samolotem Lilium ma być przy tym proste i wymagać jedynie zwykłej licencji turystycznej.

Zgodnie z założeniami bardzo lekki samolot Lilium Jet będzie zabierał na pokład 2 pasażerów (200 kg ładunku). Zasięg samolotu ma wynosić 500 km, przy prędkości przelotowej szacowanej na 300 km/h. Silniki elektryczne o mocy 435 KM maja natomiast pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej 400 km/h. Maksymalna masa startowa awionetki ma wynosić 600 kg. 

Business Incubation Centre (BIC) to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma pomagać innowacyjnym przedsiębiorcom w stosowaniu technologii kosmicznych do tworzenia produktów i aplikacji mogących mieć zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu, nauki lub do celów komercyjnych. Do chwili obecnej z pomocy BIC, które zapewniają przez wiele miesięcy wsparcie techniczne i biznesowe skorzystało 130 europejskich firm i ponad 400 start-upów. Ostatnie z 13 dotąd otwartych centrów powstało w czeskiej Pradze. Jak podaje ESA kolejne mają zostać utworzone w Irlandii, Austrii i Szwajcarii. Warto wspomnieć, że już obecnie są plany utworzenia BIC także w naszym kraju. Wśród możliwych lokalizacji wymieniane są m.in. Gdańsk i Rzeszów. 

Reklama

Komentarze

    Reklama