Reklama

SATELITY

ESA ogłasza możliwość wyniesienia satelitów instytucjonalnych w 2018 r.

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

W drugiej połowie 2018 r. Europejska Agencja Kosmiczna chce przeprowadzić testową misję rakiety Vega, która jednorazowo dostarczy na orbitę wiele małogabarytowych satelitów. Przy tej okazji zostanie wykorzystany nowatorski wyrzutnik Small Satellites Mission Service. Działanie wpisuje się w europejski program Light satellite, Low-cost Launch opportunity.

Inicjatywa Light satellite, Low-cost Launch opportunity (zwana też LLL lub L3) została zapoczątkowana podczas Rady Ministerialnej ESA w Lucernie, w grudniu ubiegłego roku. Celem tego projektu jest zapewnienie europejskim podmiotom instytucjonalnym możliwości względnie taniego i regularnego transportowania w przestrzeń kosmiczną małych satelitów. Rakiety, z użyciem których całe przedsięwzięcie będzie realizowane, to lekka Vega oraz przyszłe konstrukcje Vega C i Ariane 6. Dostępność tego typu rozwiązań dla instytucji na Starym Kontynencie ma za zadanie przede wszystkim stymulować rozwój technologii oraz działania edukacyjne, a jednocześnie wspierać przemysł.

Zaplanowana na drugą połowę 2018 r. misja rakiety Vega zostanie zrealizowana w ramach LLL. Będzie miała na celu sprawdzenie i ocenę zdolności tej europejskiej konstrukcji do wynoszenia wielu małych satelitów za jednym razem. Wykorzystany wtedy nowoczesny wyrzutnik o budowie modułowej, Small Satellites Mission Service (SSMS), umożliwi dostarczenie na orbitę instrumentów o zróżnicowanych rozmiarach – od CubeSatów 1U, do satelitów ważących maksymalnie 400 kg.

Sygnowana jednocześnie przez ESA i Komisję Europejską oferta wyniesienia satelity przy okazji testowego lotu rakiety Vega kierowana jest przede wszystkim do rządów czy innych instytucji publicznych państ członkowskich UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swój akces mogą jednak zgłaszać także podmioty komercyjne. Zainteresowane podmioty mają czas by odpowiedzieć na Announcement of Opportunity do 31 marca br.

Źródło: ESA

Czytaj też: Europejskie rakiety nośne. Strategiczna niezależność dla Starego Kontynentu [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!