SATELITY
ESA pracuje nad technologią łączenia nanosatelitów w kosmosie
Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi prace nad technologią dokowania i łączenia ze sobą małych satelitów klasy CubeSat w przestrzeni kosmicznej. Rozwiązanie ma umożliwić budowanie z nich większych struktur na orbicie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), coraz częściej korzysta ze zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat, które są bardzo przydatne zarówno do celów naukowych, jak i podczas testów innowacyjnych technologii kosmicznych. Obecnie nanosatelity o wadze do 1,33 kg, których rozmiary są ustandaryzowane (10×10×11.35 cm) mogą znaleźć nowe zastosowania w planach rozwojowych agencji. Wszytko za sprawą prac nad technologią umożliwiającą ich dokowanie i łączenie ze sobą w przestrzeni kosmicznej.
Zdaniem ESA takie rozwiązanie może mieć szereg praktycznych zastosowań i ułatwić konstruowanie większych struktur takich jak teleskopy czy przekaźniki radiowe w kosmosie. Dzięki wykorzystaniu do budowy wielu CubeSat-ów możliwe stanie się uniezależnienie od maksymalnej wielkości ładunku przenoszonego przez rakietę nośną.
Przedstawiciele agencji zwracają jednak uwagę, że takie rozwiązanie nie będzie łatwe do wprowadzenia z uwagi na wymaganą wysoką precyzję i ograniczoną liczbę oprzyrządowania, którą można zamontować na nanosatelicie. "To będzie jak włożenie igły w dziurkę o średnicy 1 cm, z wykorzystaniem ograniczonej liczby sensorów i w ramach ściśle określonej ilości paliwa. Wysoki poziom autonomii także będzie pożądany" - mówi o projekcie Camille Pirat ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Lozannie, której doktorat na ten temat wspiera ESA.
Czytaj też: Nanosatelita Europejskiej Agencji Kosmicznej na orbicie