Reklama

Europa

ESA rekomenduje miejsce lądowania misji marsjańskiej

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Europejska Agencja Kosmiczna zarekomendowała rejon Oxia Planum jako miejsce lądowania europejsko-rosyjskiej misji badawczej na Marsa ExoMars 2018. Lądownik wraz z łazikiem marsjańskim ma dotrzeć na Czerwoną Planetę w styczniu 2019 roku. 

Europejska Agencja Kosmiczna zarekomendowała równikowy rejon Oxia Planum jako miejsce lądowania misji badawczej na Marsa ExoMars 2018. Miejsce wybrano ze względu na zaobserwowane duże pokłady gliny oraz minerałów, które powstały w wyniku długotrwałej interakcji skał z wodą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wybrany rejon zostanie poddany dalszym analizom zarówno pod względem jego przydatności do badań naukowych, jak i możliwości technicznych do przeprowadzenia tam bezpiecznego lądowania. Lądowanie wymaga bowiem terenu o kształcie elipsy o wymiarach 100 km na 15 km, pozbawionego znaczących przeszkód terenowych takich jak szczeliny, czy duże głazy. Dodatkową zaletą rejonu Oxia Planum jest na pewno jego mała wysokość względem średniego poziomu planety, co daje spadochronom lądownika więcej czasu na wyhamowanie pojazdu. W dalszych ocenach ma pomóc NASA przy użyciu kamery zamontowanej na sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter.

Wspólna europejsko-rosyjska misja ExoMars ma się rozpocząć w marcu 2016 roku. W pierwszej kolejności ma zostać wysłana sonda Trace Gas Orbiter wraz z próbnym lądownikiem Schiaparelli, który odłączy się od sondy na trzy dni przed planowanym lądowaniem na Marsie. W maju 2018 roku ma natomiast zostać wystrzelony lądownik wraz z łazikiem, który dotrze na powierzchnią Czerwonej Planety w styczniu 2019 roku. Celami naukowymi misji ExoMars będą poszukiwanie śladów życia na Marsie, scharakteryzowanie dystrybucji wodnej i geochemicznej powierzchni planety oraz badanie środowiska i identyfikacja zagrożeń pod kątem przyszłej misji załogowej. 

Warto wspomnieć, że swój udział w przygotowywaniu misji ma także Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Creotech Instruments. 

Czytaj więcej: Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

Reklama
Reklama

Komentarze