Reklama

Europa

Estonia 21. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej

  • Ilustracja: ESA
    Ilustracja: ESA

Estonia oficjalnie została 21. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawiciele Tallina  będą mogli uczestniczyć we wszystkich oficjalnych spotkaniach organizacji, począwszy od rady agencji zaplanowanej w dniach 21-22 października br. Estonia będzie wpłacać ok. 800 tys. Euro rocznie do budżetu ESA.  

Estonia oficjalnie została 21. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Flaga kraju została dodana do wszystkich obiektów zajmowanych przez organizacje.  Przedstawiciele Tallina będą mogli uczestniczyć we wszystkich oficjalnych spotkaniach, począwszy od rady agencji zaplanowanej w dniach 21-22 października br. To pierwszy z krajów bałtyckich, który przystąpił do ESA. Estonia będzie wpłacać rocznie ok. 800 tys. Euro do kasy organizacji, co stanowi mniej niż ćwierć promila całkowitego budżetu wynoszącego ponad 4,4 mld Euro.

Estonia rozpoczęła współpracę z Europejską Organizacją Kosmiczną w 2007 roku, a umocniła ją podpisując European Cooperating State Agreement dwa lata później. Konwencja o wstąpieniu Estonii do ESA została oficjalnie podpisana 4 lutego br. i ratyfikowana przez estoński parlament 1 września. Ze strony estońskiej współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną będzie się zajmować Estonian Space Committee, na czele którego stoi parlamentarzystka i astronom Ene Ergma. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!