Reklama

SATELITY

Euroconsult: rynek satelitów o masie powyżej 50 kg osiągnie ponad 300 mld USD w ciągu dekady

Ilustracja: OneWeb
Ilustracja: OneWeb

Jak wynika z 20. Edycji raportu firmy Euroconsult, pt. Satellites to Be Built & Launched by 2026 do 2026 r. średnia roczna liczba wynoszonych satelitów o masie ponad 50 kg sięgnie mniej więcej 300. Oznacza to trzykrotny wzrost w stosunku do ostatniej dekady. Rynek satelitarny doświadcza poważnych zmian związanych z rosnącą liczbą małych satelitów i pojawianiem się megakonstelacji, takich jak OneWeb.

Przemysł kosmiczny podlega ogromnej przemianie za sprawą CubeSatów/nanosatelitów i dużych konstelacji małych satelitów. Zachodzące zmiany rewolucjonizują projektowanie, testowanie i produkcję satelitów. Można się zastanawiać, w jaki sposób te nowe tendencje będą pobudzać popyt na usługi satelitarne dzięki niższym kosztom, mając jednak na uwadze, że ostatecznie koszt użytkowania usług satelitarnych obejmuje również duże inwestycje w infrastrukturę naziemną.

Trzy tysiące satelitów o wadze powyżej 50 kg, które mają zostać wystrzelone w latach 2017-2026, daje w efekcie wart 304 mld USD rynek kosmiczny w zakresie budowy i wynoszenia satelitów. To średnio 30 mld USD rocznie, co oznacza wzrost o 25% względem ostatniej dekady.

Jednocześnie rynku usług kosmicznych da się zauważyć spadek cen, napędzany przez 23 komercyjne konstelacje satelitarne, na które złoży się w sumie 1 800 małych satelitów (z czego około 1 000 będzie należeć do OneWeb) na niskiej lub średniej orbicie okołoziemskiej, przeznaczonych do komunikacji lub obserwacji Ziemi.

Ponad trzy czwarte przyszłego rynku kosmicznego będzie odpowiadać na potrzeby rządów państw. Dla takich instytucji zostanie wyniesionych 1 000 satelitów, do celów cywilnych i wojskowych, w łącznie 60 krajach.  Te urządzenia będą stanowić rynek o wartości 239 mld USD. Ponad 85% tego rządowego rynku będzie skoncentrowane w 10 krajach o ugruntowanej pozycji w branży kosmicznej (USA, Rosji, Chinach, Japonii, Indiach i pięciu czołowych krajach europejskich). Mimo to, pozostałe 50 krajów zajmujących się działalnością kosmiczną uruchomi blisko 200 satelitów, dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich 10 lat.

Euroconsult przewiduje, że ​​w ciągu nadchodzącej dekady komercyjny sektor kosmiczny wystrzeli około dwóch tysięcy satelitów, z czego mniej więcej połowę dla operatora OneWeb. Prawie dwie trzecie rynku komercyjnego, w całości wycenianego na 65 miliardów USD, pozostanie skoncentrowane na orbicie geostacjonarnej, gdzie trafi w tym czasie 150 nowych satelitów dedykowanych usługom łączności i nadawania. 1 800 satelitów, które w 23 konstelacjach trafią na orbity inne niż GEO, celem zbierania lub przekazywania danych, będzie w ciągu najbliższej dekady tworzyć rynek o średniej wartości na poziomie 2 mld USD rocznie.

Czytaj też: Świt lekkich satelitów. Globalna koniunktura i rynkowa ekspansja [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama