Reklama

Strona główna

Europejski satelita telekomunikacyjny dla Rosjan

  • Fot. Roskosmos
    Fot. Roskosmos

Firma Airbus Defence and Space poinformowała o wysłaniu satelity telekomunikacyjnego Express AMU1 na kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie. Trafi on na orbitę na pokładzie rakiety nośnej Proton M jeszcze w tym roku. Operatorem sprzętu będzie Russian Satellite Communications Company (RSCC), główny rosyjski państwowy operator satelitów telekomunikacyjnych. 

Firma Airbus Defence and Space poinformowała o zakończeniu końcowej integracji i fazy testowej satelity telekomunikacyjnego Express AMU1. Wysłano go już z tuluskich zakładów europejskiego koncernu na kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie. Nowy satelita trafi na orbitę na pokładzie rakiety nośnej Proton M w grudniu 2015 roku. Operatorem sprzętu będzie Russian Satellite Communications Company (RSCC), główny rosyjski państwowy operator satelitów telekomunikacyjnych podlegający pod Ministerstwo Łączności i Masowej Komunikacji. Express AMU1 zapewni świadczenie usług telewizyjnych w europejskiej części Rosji. Możliwości sprzętu będą dzielone ze spółką Eutelsat i dzięki temu - pod oznaczeniem Eutelsat 36C - zapewni on także ciągłość usługi telewizyjnej w Afryce Subsaharyjskiej

Express AMU1 to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, bazujący na platformie Eurostar E3000, mogący obsługiwać nawet 70 transponderów w pasmach Ku i Ka. Warto dodać, że w wielowiązkowych antenach działających w tym drugim paśmie zastosowano technologię macierzową opracowaną przez Airbus Defence and Space. Satelita Express AMU1 ma masę 5900 kg, według założeń ma pracować na orbicie przez okres 15 lat.  

Jak podkreśla w komunikacie prasowym firma Airbus Defence and Space Express AMU1 to siedemdziesiąty satelita z serii Eurostar, który trafi na orbitę od 1990 roku i piąty, który ma zostać wyniesiony w kosmos w tym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!