Europa
Europejskie wyposażenie dla rosyjskiej misji księżycowej
Europejska Agencja Kosmiczna ma dostarczyć wiertło i laboratorium do badania próbek księżycowego gruntu dla potrzeb rosyjskiej misji księżycowej Luna 27. Jest ona planowana na 2020 rok i może być kolejnym - po ExoMars2018 -przedsięwzięciem, w którym udział wezmą wspólnie ESA i rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
Rosjanie planują wysłanie bezzałogowej, księżycowej misji badawczej Luna 27 w 2020 roku. Jej celem będzie wylądowanie w okolicy Basenu Biegun Południowy Aitken po ciemnej stronie Srebrnego Globu. Dzięki lądowaniu w tym bardzo zimnym miejscu, naukowcy oczekują znalezienia dużych ilości lodu oraz innych związków chemicznych, potencjalnie użytecznych do budowy bazy księżycowej, którą można byłoby wykorzystać do prowadzenia obserwacji astronomicznych, wydobycia surowców lub stworzenia stacji treningowej, w której można byłoby prowadzić próby związane z misją na Marsa.
Cele te są zbieżne z planami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która również planuje wysłanie misji badawczych na Srebrny Glob. Jeśli udział ESA w rosyjskiej misji Luna 27 zostanie zaakceptowany, to europejska agencja dostarczy wiertło i laboratorium ProSPA do badania próbek księżycowego gruntu. Luna 27 ma wystartować w 2020 roku i być pierwszą z serii zaplanowanych przez Roskosmos misji bezzałogowych, poprzedzających rozważane ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, do którego mogłoby dojść w okolicach 2030 roku.
W związku z tym prof. Igor Mitrofanow z Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych powiedział:
Musimy lecieć na Księżyc. XXI wiek będzie wiekiem, w którym powstanie tam stała placówka naszej cywilizacji. Nasz kraj będzie uczestniczyć w tym procesie i musimy doprowadzić do tego celu wspólnie z naszymi międzynarodowymi partnerami.
Obecnie ESA i rosyjska agencja kosmiczna Roskomos ściśle współpracują w ramach misji ExoMars2018, której celem jest wysłanie lądownika i łazika na Marsa. Lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety jest planowane jest na styczeń 2019 roku.