Innowacyjne złącza. "Znaczna redukcja kosztów eksploatacyjnych"
Na stoisku firmy Nicomatic podczas paryskich targów Eurosatory 2016 pokazano innowacyjną technologię diagnozowania miejsc występowania problemów z okablowaniem samolotów, śmigłowców czy rakiet nośnych z wykorzystaniem specjalnych złącz. Warto przy tym zauważyć, że to właśnie awarie systemów elektrycznych są jedną z najczęstszych przyczyn prowadzących do opóźnień lotów czy startów rakiet kosmicznych. Naprawy są przy tym zwykle bardzo czasochłonne biorąc pod uwagę, że ekipy serwisowe mają problemy z poprawnym zdiagnozowaniem miejsca wystąpienia problemu. Na ile może być to poważny problem można sobie uświadomić biorąc pod uwagę, że samolot myśliwski klasy Rafale ma w swojej konstrukcji ok. 40 km kabli, a największy samolot pasażerski świata Airbus A380 ponad 400 km. Dokładne określenie miejsca, w którym okablowanie elektryczne wymaga naprawy lub wymiany jest więc kluczowe do szybkiego przywrócenia statku kosmicznego do służby oraz ograniczenia strat finansowych wynikających z awarii. A te mogą sięgać nawet 150 tys. USD na dzień w przypadku szerokokadłubowych samolotów pasażerskich.
Rozwiązanie, które proponuje Nicomatic nazywa sie Orthogonal Multi-tone Time Domain Reflectometry (OMTDR) i bazuje na pomiarach reflektometrycznych. Dzięki niemu produkowane przez firmę złącza z technologią OMTDR będą pokazywać miejsce awarii sieci elektrycznej z dokładnością do pojedynczych centymetrów. Firma koncentruje się ze swoim produktem na zastosowaniach w lotnictwie i sektorze kosmicznym ale nie wyklucza zastosowania nowej generacji złącz także w pojazdach czy na okrętach. Warto przy tym podkreślić, że zastosowanie złącz z OMTDR nie będzie oznaczać wzrostu wagi statków powietrznych. W ramach prac rozwojowych firma współpracuje z francuskim instytutem CEA LETI.
Jak podkreślają przedstawiciele Nicomatic zainteresowanie technologią wyrażają już przedstawiciele największych światowych koncernów lotniczych i kosmicznych, a złącza z OMTDR będą gotowe do zastosowań komercyjnych na przełomie 2017 i 2018 roku.
Nicomatic w badaniach Marsa
Nicomatic to producent złącz m.i.n. dla przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Firma istnieje ponad 35 lat i obecnie zatrudnia ok. 250 pracowników. Warto dodać, że mikro-złącza francuskiego przedsiębiorstwa znajdują się obecnie na pokładzie europejsko-rosyjskiej sondy ExoMars, która będzie badać Czerwoną Planetę. Produkty firmy znalazły się w obwodzie drukowanym Atmospheric Chemistry Board, który wszedł w skład sondy Trace Gas Orbiter szukającej na Marsie śladów wody, metanu i innych związków chemicznych.