Reklama

SATELITY

EUSpace16: holenderski wkład w program Copernicus

  • Model 3D instrumentu Tropomi, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
    Model 3D instrumentu Tropomi, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

Podczas odbywającej się w Hadze konferencji European Space Solutions 2016 gospodarze konferencji zaprezentowali model instrumentu Tropomi, który posłuży do precyzyjnego monitorowania jakości powietrza. Sprzęt budowany przez konsorcjum na czele, którego stoi holenderski oddział Airbus Defence & Space ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku na satelicie Sentinel-5 Precursor, który wejdzie w skład europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. 

Podczas odbywającej się w Hadze konferencji European Space Solutions gospodarze konferencji zaprezentowali model instrumentu Tropomi (TROPOspheric Monitoring Instrument), który jest jednym ze sztandarowych wytworów holenderskiego przemysłu kosmicznego. Sprzęt ma posłużyć do niezwykle dokładnych pomiarów jakości powietrza i sprawdzania poziomu jego zanieczyszczenia powodowanego przez aktywność człowieka i czynniki naturalne. Tropomi posłuży w przyszłości do codziennego monitoringu troposfery czyli najniższej i najcięższej warstwy atmosfery ziemskiej na podstawie badania poziomu absorpcji światła słonecznego przez poszczególne gazy tworzące atmosferę. Kontrakt na budowę instrumentu podpisano w lipcu 2009 roku pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną, a holenderskim ministerstwem gospodarki, które wsparło ten projekt kwotą 78 mln Euro. W ramach projektu holenderskie firmy będą także odpowiedzialne za stworzenie aplikacji umożliwiających pozyskiwanie danych z instrumentu. 

Zaawansowany instrument o wadze 225 kg jest budowany przez konsorcjum na czele, którego stoi holenderski oddział Airbus Defence & Space. Sprzęt trafi na satelitę wchodzącego w skład europejskiego programu obserwacji Ziemi Sentinel-5 Precursor, który ma trafić na orbitę w 2016 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Rokot, będącej przebudowanym pociskiem balistycznym UR-100N.  Nowy satelita budowany przez Airbus Defence & Space UK będzie ważyć ok. 900 kg i trafi na orbitę polarną na pułap 824 km. Będzie służyć do 2023 roku wspomagając badania zmian klimatu oraz zanieczyszczenia atmosfery. Będzie to zarazem pierwszy z planowanej serii satelitów wchodzących w skład prowadzonego przez Komisję Europejską programu Copernicus dedykowany tym celom. 

Sentinel-5 Precursor
Satelita Sentinel-5 Precursor, ilustracja: SkywalkerPL/Wikipedia, CC BY 3.0

Holenderski oddział Airbus Defence & Space powstał w 2014 roku w wyniku przekształcenia EADS Astrium. Obecnie firma zatrudnia ok. 300 pracowników i specjalizuje się głównie w produkcji paneli słonecznych, które wytwarzane są w Holandii od 1979 roku. Budowa Tropomi, wspierana przez holenderski rząd i agencję kosmiczną (Netherlands Space Office) przy zaangażowaniu Narodowego Instytut Metrologii umożliwiła firmie pozyskanie nowych kompetencji w dziedzinie budowy zaawansowanych instrumentów badawczych przeznaczonych dla satelitów. Mają one szanse zostać wykorzystane przy kolejnych projektach związanych z rozbudową konstelacji europejskich satelitów obserwacji Ziemi. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!