Reklama

KOSMONAUTYKA

Farnborough 2016: automatyczne laboratorium księżycowe

Fot. Leonardo
Fot. Leonardo

Podczas targów Farnborough w Anglii włoska firma Leonardo-Finmeccanica podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną dotyczącą rozwoju automatycznego laboratorium księżycowego Prospect, które ma zostać wykorzystane w misji Luna-Resurs realizowanej wspólnie z rosyjskim Roskosmosem. Stacja badawcza ma mieć możliwość prowadzenia badań powierzchni Księżyca na głębokości do 2 metrów z wykorzystaniem specjalnego wiertła. 

W branży kosmicznej, licznie reprezentowanej na tegorocznej edycji targów odbywających się w angielskim mieście Farnborough podpisano ważną umowę dotyczącą wspólnej misji księżycowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Roskosmos Luna-Resurs, która ma wylądować w do tej pory niepoznanym rejonie Basenie Bieguna Południowego – Aitken. W ramach porozumienia pomiędzy ESA, a włoskim konsorcjum Leonardo-Finmeccanica powstanie automatyczne laboratorium księżycowe Prospect. Posłuży ono do badania powierzchni Księżyca, a wyniki prowadzonych pomiarów mogą zostać w przyszłości wykorzystane do budowy habitatu na Srebrnym Globie. 

Laboratorium PROSPECT (Package for Resource Observation, in-Situ analysis and Prospecting for Exploration Commercial exploitation and Transportation), które za 5 lat ma szansę trafić na Księżyc będzie wyposażone w specjalne wiertło umożliwiające wgryzienie się na głębokość 2 metrów w ekstremalnych warunkach panujących na Srebrnym Globie, gdzie temperatura w próżni spada do -170 °C. W Prospect znajdą się także w instrumenty umożliwiające automatyczne analizowanie pobranych próbek. Prace nad tym projektem sprowadzone są przez Włochów wspólnie z UK Open University. 

Ten kontrakt, który wynika z naszego doświadczenia w budowie podobnych systemów na potrzeby misji Rosetta i ExoMars, wzmacnia naszą pozycję globalnego lidera w wierceniu kosmicznym i urządzeniach do pobierania próbek. Są to najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne instrumenty, które w pełni wyrażają wynalazczość, od której pochodzi nasza nowa nazwa Leonardo.

Mauro Moretti, CEO i General Manager, Leonardo

Misja Luna-Resurs jest realizowana wspólnie przez Roskosmos i ESA przy wsparciu włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej. Sonda, która wyląduje na Księżycu w 2021 roku ma ważyć tonę. Jej głównym celem będzie poszukiwanie śladów wody oraz surowców, które mogą być przydatne do budowy pierwszego ludzkiego habitatu na Srebrnym Globie. 

Należy dodać, że w misji Luna-Resurs ma swój udział także polski przemysł. Na zlecenie Leonardo-Finmeccanica udar do wiertnicy opracowuje warszawska firma Astronika. W ramach projektu w styczniu 2016 roku ukończono integrację modułu wstrząsowego prototypu wiertła księżycowego. 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze