Reklama

KOSMONAUTYKA

Farnborough 2016: chińska rakieta nośna na mobilnej wyrzutni

fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

China Aerospace Science & Industry Corp. (CASIC) pokazała na swoim stoisku podczas targów w Farnborough makietę ciężarówki służącej jako mobilna wyrzutnia rakiet nośnych z rodziny Kuaizhou: KZ-1 i KZ-11. Firma chcę zainteresować swoim systemem służącym do wynoszenia małych satelitów na niska orbitę okołoziemską zarówno chińskich, jak i międzynarodowych klientów. 

Mobilna wyrzutnia rakiet nośnych umieszczona w kontenerze ciężarówki to nowa propozycja chińskiego przedsiębiorstwa China Aerospace Science & Industry Corp. (CASIC). Rozwiązanie pozwala uniezależnić się klientom chińskiej firmy od infrastruktury kosmodromów w misjach wynoszenia na niską orbitę okołoziemską małych satelitów. 

System ma służyć do wystrzeliwania rakiet z rodziny Kuazhou. Rakieta KZ-1 o masie startowej 30 t, której pierwszy z dwóch do tej pory odbytych lotów operacyjnych miał miejsce w 2013 roku może dostarczyć instrument orbitalny o wadzę 200 kg na wysokość do 700 km nad powierzchnią Ziemi. Chińczycy pracują już jednak nad większym systemem nośnych. KZ-11 ma dysponować maksymalną masą startową 78 ton i będzie w stanie wynieść na pułap 700 km 1 tonę ładunku. Pierwszy lot ma się odbyć w 2016 lub 2017 roku, a w przyszłości KZ-11 także ma zostać zintegrowana z ruchomą wyrzutnią. 

CASIC jest obecnie jednym z głównym dostawców rakiet nośnych dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Sprzętem z rodziny Kuazhou firma chcę jednak zainteresować głównie odbiorców cywilnych, także zagranicznych stąd obecność stoiska firma na tegorocznym Farnborough. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!