Reklama

Polska

Finał programu akceleracyjnego POSITION. Wyłoniono zwycięzców

  • Fot. Blue Dot Solutions
    Fot. Blue Dot Solutions

W trakcie pierwszej polskiej edycji „Demo Day” dla sektora kosmicznego, która podsumowała realizację branżowych programów wsparcia, obok laureatów projektu akceleracyjnego Space3ac nagrodzeni zostali również uczestnicy  programu POSITION. Spośród ekip, które przeszły przez wszystkie fazy inicjatywy i zaprezentowały się przed potencjalnymi inwestorami, za najlepszą uznano grupę Emb3d – twórców aplikacji mobilnej dla architektów, umożliwiającej tworzenie wizualizacji przestrzennych w formacie rzeczywistości rozszerzonej.

Finał programu POSITION, wspierającego rozwój polskiego sektora kosmicznego, rozegrał się 8 września br. w trakcie imprezy branżowej „Demo Day” w Gdańskim Parku Technologicznym. Autorem najlepiej ocenionego projektu komercyjnego zastosowania technologii kosmicznych w tej kategorii okazał się zespół Emb3d. Ekipa zwyciężyła dzięki zaprezentowanej aplikacji mobilnej dla konstruktorów i architektów, umożliwiającej tworzenie wizualizacji przestrzeni w formacie rzeczywistości rozszerzonej.

Emb3d to jeden z zespołów, które przez ostatnie miesiące były zaangażowane w realizację programu wsparcia i akceleracji branżowej w ramach projektu POSITION. Uczestnicy POSITION mogli liczyć na wsparcie na poziomie technologicznym, organizacyjnym oraz biznesowym, które udzielane było podczas indywidualnych konsultacji i warsztatów. Pomoc dla zespołów zapewniali eksperci z funduszu inwestycyjnego Black Pearls VC oraz niemieckiej firmy specjalistycznej SpaceTec Partners, którzy są partnerami programu.

POSITION
Fot. Blue Dot Solutions

Działalność zespołu Emb3d to inicjatywa szczecińskiej firmy Pixel Legend. Zgodnie z deklaracjami dyrektora wykonawczego firmy, Jana Filipkowiaka, projekt POSITION zdążył już przynieść wymierny efekt w postaci współpracy nawiązanej z międzynarodowym partnerem, firmą SpaceTec.

Aplikacja Emb3d powstała na bazie autorskiej technologii, którą stworzono z myślą o tańszym i bardziej efektywnym wizualizowaniu projektów architektonicznych. Program ma służyć przede wszystkim jako pożyteczne narzędzie dla architektów, pracowników rynku nieruchomości oraz projektantów wnętrz. Zachowuje swoją funkcjonalność zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Podczas Demo Day zespoły POSITION walczyły nie tylko o tytuł zwycięzcy, ale przede wszystkim o zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów i inwestorów. Oprócz finałowych prezentacji na głównej scenie, które decydowały o zwycięstwie w programie, zespoły miały okazję zaprezentować wyniki swoich prac na stoiskach w holu wystawowym. Zaaranżowano również rozmowy z inwestorami, podczas których inwestorzy mogli porozmawiać z zespołami o możliwej współpracy. Podczas Demo Day obecnych było kilkanaście inwestorów z Polski i zagranicy, m.in.: SpeedUp, PlatinumSeed Capital, WSI Capital, Aligo Capital.

Program POSITION realizowany był w ramach europejskiego programu badawczo-rozwojowego „Horyzont 2020”. Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów z polskim liderem – rolę tę przyjął fundusz kapitałowy Black Pearls VC, działając we współpracy z innym polskim podmiotem, firmą Blue Dot Solutions.

W finale projektu POSITION na Demo Day udział wzięły ekipy:

Agm Reality - zaprezentowała aplikację Arguido: rozbudowany, multimedialny przewodnik ze wsparciem technologii rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) i obsługą opcji społecznościowych.

Brumgo - aplikacja mobilna pomagająca kontrolować i zarządzać flotami samochodów, analizować statystyki i dzielić się danymi z lokalizacji z partnerami biznesowymi.

Chip Craft - dostarcza dedykowane, jednoukładowe i zintegrowane systemy elektroniczne (SoC) do precyzyjnego pozycjonowania, które mają zastosowanie m. in. w telemedycynie.

Data Compass - platforma pomagająca wskazywać zagrożenia w ruchu morskim.

Emb3d - mobilna aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość w celu wizualizacji przestrzeni dla konstruktorów i architektów.

Navdec - inteligentny system klasy ECDIS do zapobiegania sytuacjom kolizyjnym na wodzie. W czasie rzeczywistym przeprowadza analizę sytuacji nawigacyjnej, a w przypadku sytuacji kolizyjnej podpowiada nawigatorowi gotowe rozwiązanie z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Czytaj też: Aplikacja dla rolników wygrywa w programie akceleracyjnym Space3ac

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!