Reklama

Polska

Forum Ekonomiczne w Krynicy: skuteczne wdrażanie SOR w sektorze kosmicznym

Fot. Ministerstwo Rozwoju via Twitter
Fot. Ministerstwo Rozwoju via Twitter

Przedłużenie działania Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu, przyjęcie Polskiej Strategii Kosmicznej i rozpoczęcie projektu doktoratów wdrożeniowych – to tylko niektóre z założeń Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, które już dziś realnie zmieniają polski przemysł kosmiczny.

W środę, 6 września 2017 r., podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel dyskusyjny pt. „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oczami firm prywatnych. Jak efektywnie wykorzystać jej narzędzia?” W dyskusji wzięli udział liderzy sektorów wskazanych w SOR jako strategiczne:

  • Bartosz Kędziora - Prezes Zarządu Astronika Sp. z o.o. (sektor lotniczo-kosmiczny),
  • Markus Sieger - Prezes Zarządu Grupy Polpharma (sektor produkcji leków),
  • Tomasz Domagała - Przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ S.A. (sektor systemów wydobywczych) i
  • Karol Zarajczyk - Prezes Zarządu URSUS S.A. (sektor produkcji środków transportu).

Gościem specjalnym panelu był wicepremier Mateusz Morawiecki.

Prezes Astroniki mówił o tym jak wdrażane są strategiczne projekty SOR oraz inne wybrane działania wymienione w Strategii, a także omawiał ich wpływ na sektor kosmiczny. Kędziora wspominał m.in. o Polish Industry Incentive Scheme:

„Dzięki staraniom rządu przedłużono funkcjonowanie Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). To jest konkretne działanie, które mieści się w Strategii i które poprawia naszą pozycję w ESA, a w efekcie w ogóle w europejskim sektorze kosmicznym”.

Przyjęcie Polskiej Strategii Kosmicznej wymienionej w SOR wskazało bardziej szczegółowo w jakim kierunku ma się rozwijać „polski kosmos”, a jednocześnie zainicjowało prace nad Krajowym Programem Kosmicznym – narodowym programem godnym ambitnego europejskiego państwa.

Bartosz Kędziora, prezes firmy Astronika

Prezes kosmicznej spółki poruszył również wątek tzw. doktoratów wdrożeniowych:

„Z uwagi na fakt, że prowadzimy głównie działalność na styku nauki i biznesu, program ten wydaje się dla nas idealny i na pewno będziemy chcieli z niego skorzystać przy okazji kolejnych edycji.”

Bartosz Kędziora zwrócił również uwagę na niebagatelne znaczenie jakie dla sektora ma pozytywne otoczenie instytucjonalne.

Bardzo sprawnie w tym obszarze działają Ministerstwo Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu. Sądzę, że skuteczne działania informacyjne i wsparciowe MR oraz ARP pozwolą raczkującemu polskiemu sektorowi kosmicznemu szybko wyrosnąć na konkurenta europejskich gigantów takich jak Niemcy i Francja.

Bartosz Kędziora, prezes firmy Astronika

Spółka Astronika to firma, która niedawno zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA „InSight”, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polski przemysł.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!