Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Francja: nowe rakiety balistyczne dla ostatniego okrętu podwodnego

Rakieta balistyczna M51, ilustracja: Airbus Group
Rakieta balistyczna M51, ilustracja: Airbus Group

Przez najbliższe 18 miesięcy francuski atomowy okręt podwodny „Le Téméraire” będzie poddawany modernizacji w porcie w Breście. Po jej zakończeniu okręt zostanie przystosowany do przenoszenia najnowszych rakiet balistycznych M51. To ostatnia z czterech jednostek klasy Triomphant, która otrzyma tą najnowszą broń we francuskim arsenale jądrowym. 

Za prowadzone w stoczni w Breście prace odpowiadać będzie konsorcjum składające się z 50 przedsiębiorstw, którego liderem jest DCNS. Postęp prac będzie kontrolować francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA) i Marynarka Wojenna. W ramach zlecenia w ciagu 18 miesięcy francuski atomowy okręt podwodny "Le Téméraire" zostanie wyposażony w nową broń. Rakiety balistyczne M45, które weszły do służby w 1996 roku zostaną zastąpione przez M51. Jest to jednocześnie ostatnia z czterech francuskich jednostek klasy Triomphant, która przejdzie taką modyfikację. Za dostawy rakiet odpowiada spółka Airbus Safran Launchers. 

Rakiety balistyczne w wersji M51.1 weszły do służby w 2010 roku. Pierwszą jednostką, która została w nie wyposażone był "Le Terrible", który został dostosowany do nowych rakiet już w momencie budowy. Pozostałe dwie jednostki "Le Triomphant" i "Le Vigilant" były natomiast oryginalnie uzbrojone w M45 i musiały przejść proces modyfikacji by uzyskać zdolność odpalania nowych rakiet. "Le Terrible" otrzyma na swój pokład rakiety w najnowszej wersji M51.2 wyposażone w głowice jądrowe Tête nucléaire océanique (TNO) o mocy 150 kt, które zastąpiły używane w M51.1 i M45 głowice TN 75 o mocy 107 kt. 

Po modernizacji "Le Terrible" będzie mógł przenosić 16 rakiet M51.2, z których każda będzie mogła przenosić 6 do 10 głowic jądrowych TNO zdolnych do manewrowania w celu ominięcia systemów obrony przeciwlotniczej. Pocisk prawdopodobnie dysponuje zasięgiem do 11 tys. km i celnością na poziomie 150 m. Francja prowadzi także prace koncepcyjne nad rakietą M51.3, która mogłaby wejść do służby ok. 2030 roku. 

Strategiczne Siły Oceaniczne Marynarki Wojennej Francji posiadają w sumie 240 głowic jądrowych przenoszonych przez rakiety M51, co stanowi podstawową siłę liczącego ok. 290 głowic francuskiego arsenału jądrowego. 

Czytaj też: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

Reklama
Reklama

Komentarze