Reklama

KOSMONAUTYKA

Francuzi zrewolucjonizują loty kosmiczne

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych proponują zmodyfikowany silnik Halla do podróży kosmicznych. Dzięki rozdzielenie poszczególnych części silnika jonowego będzie on mógł pracować znacznie dłużej niż dotychczas używane jednostki. Ma to pomóc w planowaniu dalekich misji kosmicznych np. na Marsa. 

Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych proponują zmodyfikowany silnik Halla do podróży kosmicznych. Jest to rodzaj silnika jonowego, który obecnie używany jest do sterowania satelitami na orbicie. Szacuje się, że począwszy od 1971 roku w kosmosie znalazło się ok. 240 silników tego typu. Problemem obecnie stosowanych jednostek napędowych tego rodzaju jest ich krótki czas eksploatacji. Wiąże się to z niewielką wytrzymałością bombardowanej jonami konstrukcji wytwarzającej pole magnetyczne. Uniemożliwia to wykorzystanie tych silników do dalekich wypraw kosmicznych. 

Naukowcy z Francji zaproponowali rewolucyjne rozwiązanie, polegające na oddzieleniu poszczególnych części silnika, który będzie składał się z trzech różnych części - wytwarzającej pole magnetyczne, jonizującej gaz i odpowiedzialnej za napęd. Ma to doprowadzić do znacznego zwiększenia długotrwałości pracy całej konstrukcji i - w konsekwencji - umożliwić użycie silnika Halla do dalekich lotów kosmicznych np. na Marsa. Byłoby to bardzo korzystne, ponieważ napędy tego typu są niezwykle wydajne, co pozwoliłoby na zabrania znacznie mniejszych ilości paliwa, niż w przypadku bardziej konwencjonalnych rozwiązań. 

Reklama
Reklama

Komentarze