Polska
FSK 2016: Międzynarodowe dobre praktyki dla polskiego sektora kosmicznego
Jednym z głównych obszarów tematycznych Forum Sektora Kosmicznego 2016 było prowadzenie efektywnej współpracy międzynarodowej na polu działalności kosmicznej. Zagadnieniom z tego zakresu poświęcono cały panel ekspercki, w trakcie którego swoimi doświadczeniami z kooperacji wielonarodowej dzielili się uznani przedstawiciele europejskich związków i organizacji branżowych.
Wystąpienia w ramach panelu międzynarodowego zdominowały przykłady modeli organizacyjnych i działań wybranych europejskich związków branżowych. Poszczególni prelegenci zwracali uwagę na liczne odniesienia do aktualnej sytuacji polskiej branży kosmicznej oraz wskazywali płaszczyzny korelacji z ich własnymi doświadczeniami w tej materii. Uczestnicy Forum mieli sposobność do zapoznania się z trzema różnymi perspektywami działania dobrze rozwiniętych europejskich struktur działalności kosmicznej.
Pierwsze w kolejności było wystąpienie Elisabeth Klaffenböck, która przedstawiła austriackie doświadczenia wyniesione z aktywności lokalnej agencji kosmicznej i Austriackiej Agencji Promowania Badań. Z wystąpienia można było uzyskać m. in. informacje na temat skali i profilu dofinansowania austriackiego programu kosmicznego. Wyłonił się z nich obraz sprawnego systemu bazującego na wielu różnych filarach, wśród których główne wsparcie gwarantują fundusze ESA, programy unijne i narodowe środki budżetowe.
W ramach kolejnego wystąpienia głos zabrał Hans Bracquené, Przewodniczący SME4Space, europejskiego zrzeszenia organizacji reprezentujących małe i średnie przedsiębiorstwa w branży kosmicznej. Ekspert zwrócił przede wszystkim uwagę na warunki współpracy z ESA, która pozostaje głównym partnerem organizacji. Poruszono liczne kwestie związane z harmonizacją założeń zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez ESA oraz nastawieniem Agencji do współpracy z sektorem MŚP. Dużo miejsca poświęcono na omówienie nowej polityki ESA względem tego typu firm, wskazując przede wszystkim na powołanie specjalnego wydzielonego biura kontaktowego.
To brzmi dla mnie bardzo znajomo - Belgia przechodziła 20 lat temu przez etap, na którym obecnie jest Polska. Priorytety, jakie sobie wówczas postawiliśmy i metody, jakimi planowaliśmy ich bronić, były dokładnie takie same. Myślę, że w naszym przypadku to się sprawdziło.
Ostatnie z wystąpień panelowych przedstawił Geoff Sawyer, Sekretarz Generalny Europejskiego Związku Przedsiębiorstw Teledetekcyjnych (EARSC). Wskazał m.in. na wzrastające światowe zainteresowanie wykorzystaniem technologii satelitarnych i zmiany w regułach funkcjonowania rynku technologii obserwacji Ziemi. Pojawiły się tutaj nawiązania do regulacji amerykańskich i ich znaczenia z perspektywy europejskiej. Rynek europejski określono jako mocno rozdrobniony i wymagający konsolidacji, stworzenia warunków dla powoływania zrzeszeń i konglomeratów. Ekspert postulował również zwiększenie niezależności europejskiego rynku technologii satelitarnych.