Polska
FSK 2016: Warto inwestować w technologie kosmiczne
Rynek technologii satelitarnych i kosmicznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i warto w niego inwestować. To główna teza międzynarodowego Forum Sektora Kosmicznego, w którym uczestniczyli przedstawiciele przemysłu, nauki i administracji rządowej.
Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej spowodowało dynamiczny rozwój krajowego sektora technologii kosmicznych i technik satelitarnych. W ciągu trzech lat nastąpił zauważalny wzrost potencjału tej branży, czego efekty są widoczne w innych sektorach gospodarki, a także życiu codziennym.
Rozwiązania wypracowane w ramach tej dziedziny znajdują zastosowanie m.in. w telekomunikacji, lotnictwie, obronności, robotyce, logistyce, a nawet precyzyjnym rolnictwie. Ponadto generują nowe miejsca pracy, sprzyjają rozwojowi technologii i stymulują wzrost innowacyjności, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Trzy lata obecności w ESA udowodniły, że polskie firmy z powodzeniem adaptują się w tej branży, wykorzystując zaplecze naukowe i potencjał intelektualny. Doświadczenie to zaowocowało już pierwszymi, widocznymi sukcesami. Kolejnym krokiem powinno być sprecyzowanie kierunków dalszego rozwoju, co pozwoli zwiększać przewagę konkurencyjną na rynkach międzynarodowych.
W tym celu niezbędne będzie prowadzenie klarownej polityki kosmicznej, w czym pomóc ma stworzenie spójnej Strategii Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce i Krajowego Programu Kosmicznego. Jak podkreślali uczestnicy forum, dokumenty te powinny wynikać z dotychczasowych doświadczeń, określać cele i tworzyć ramy dla koordynacji działań poszczególnych organów administracji państwowej i samorządowej, uwzględniając zagadnienia usuwania barier legislacyjnych, spowalniających rozwój sektora kosmicznego. Jedną z najważniejszych rekomendacji, omawianych podczas konferencji, było zwiększenie nakładów m.in. publicznych na inwestycje w ten obszar oraz rozszerzenie skali zaangażowania w programy opcjonalne Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Potwierdzeniem słuszności powyższych tez były przytaczane, przez licznych prelegentów zagranicznych, przykłady płynące m.in. z Belgii, Austrii, organizacji międzynarodowych SME4Space i ERSAC. Kraje te, znajdujące się w czołówce państw osiągających największe poziomy zwrotu z inwestycji, posiadają nie tylko własne, spójne krajowe strategie rozwoju, ale prowadzą także zrównoważoną politykę kosmiczną, oscylującą wokół wybranych dziedzin tego sektora.