Reklama

Polska

Gdzie powstanie kosmiczny inkubator? Gdańsk aplikuje z Krakowem

  • Fot. Sławomir Lewandowski
    Fot. Sławomir Lewandowski

W Polsce powstanie inkubator przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej wyspecjalizowany w transferze technologii satelitarnych. Pomorze zabiega o stworzenie oddziału w Gdańsku. Po to by wzmocnić swoją kandydaturę Gdańsk połączył siły z Krakowem, co jest możliwe, ponieważ inkubatory ESA BIC działać mogą w kilku lokalizacjach. 

Inkubator przedsiębiorczości ESA w Polsce w 2017 roku

Inkubatory przedsiębiorczości ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach Europy. Celem ich działania jest wsparcie zdolnych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują przy projektach wykorzystania technologii satelitarnych w rozwiązaniach biznesowych.

Polska Agencja Kosmiczna czyni starania o ulokowanie w Polsce inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej już w 2017 roku. Oprócz Gdańska wraz z Krakowem wśród potencjonalnych lokalizacji ośrodka wymienia się także Warszawę. 

Pomorskie konsorcjum wspiera kandydaturę Gdańska

Fot. Sławomir Lewandowski

W dniu 2 listopada konsorcjum zawiązane pomiędzy przedstawicielami trójmiejskiego biznesu i samorządu podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia w Gdańsku jednego z oddziałów ESA BIC. Po stronie regionu pomorskiego za inicjatywą stoją m.in. Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, fundusz Black Pearls VC i firma Blue Dot Solutions. Kolejni partnerzy dołączą do projektu w najbliższych miesiącach.

Za kandydaturą Gdańska przemawia bardzo wiele. Na Pomorzu działają liczne firmy z sektora kosmicznego, mamy siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej i sprzyjające środowisko inwestycyjne. Co więcej – to tutaj koncertuje się potencjał branży transportowej, a to właśnie ona generuje ogromne zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Z takim zapleczem możemy, a wręcz powinniśmy liczyć na powstanie oddziału ESA BIC w Trójmieście.

Maciej Mickiewicz, Wiceprezes Blue Dot Solutions

Razem z Krakowem

Do 7 listopada br. podmioty zainteresowane otwarciem ESA BIC w swoich miastach mogą zgłaszać aplikacje do Polskiej Agencji Kosmicznej. Aby wzmocnić swoją kandydaturę Gdańsk połączył siły z Krakowem, co jest możliwe, ponieważ inkubatory ESA BIC działać mogą w kilku lokalizacjach, np. we Francji mieszczą się aż w 6 miastach.

Podjęliśmy rozmowy z Krakowem, ponieważ stwierdziliśmy, że warto patrzeć szerzej. Jeśli nasza kandydatura zwycięży będzie mogli wymieniać się informacjami, rynkami, dostępami do klientów, możliwościami inwestycyjnymi.

Krzysztof Kanawka, Prezes Blue Dot Solutions

Korzyści ESA BIC

Polska dzięki ośrodkowi ESA BIC ma zaznaczyć wyraźniej swoją obecność na mapie europejskiego sektora kosmicznego i podkreśli aspiracje do rozwoju zaawansowanych technologii. W miejscu gdzie powstanie inkubator będą mogły powstać nowe, wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy oraz kolejne firmy, obok tych, które już teraz rozwijają technologie satelitarne i działają w tej branży. Na Pomorzu są to np. SpaceForest, Blue Dot Solutions, WiRan, Syderal Polska, OptiNav i OPEGIEKA.

Inkubator ESA BIC umożliwi transfer technologii przy wsparciu ekspertów z ESA oraz ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne. Każdego roku ośrodki ESA BIC pomagają w rozwoju kilkudziesięciu młodym firmom, z których 80-90% odnosi sukces na rynku.

Wojciech Drewczyński, fundusz Black Pearls VC

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!