Reklama

Europa

Glonass będzie w pełni rosyjski

Satelita systemu Glonass-K, fot. MKonair/Wikipedia
Satelita systemu Glonass-K, fot. MKonair/Wikipedia

Rosja zapowiada, że znalazła rozwiązanie, które w ciągu dwóch lat umożliwi zamianę elektronicznych komponentów systemu nawigacyjnego Glonass na rosyjskie. 

Podczas międzynarodowego kongresu poświęconego systemowi ERA-GLONASS Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji odpowiedzialny za przemysł obronny i kosmiczny, zapowiedział, że Rosja pracuje nad instalacją w systemie Glonass wyłącznie rosyjskich podzespołów elektronicznych  – donosi Sputnik News. 

Realizacja planu wymiany elektronicznych komponentów systemu Glonass na podzespoły produkowane w Rosji ma zająć od półtora do dwóch lat. Rosjanie dysponują ponoć odpowiednimi technologiami, pozwalającymi na wymianę komponentów. Jednocześnie Federacja Rosyjska pragnie zwiększyć naziemną rezerwę satelitów z czterech do dziewięciu egzemplarzy, gotowych do szybkiego wprowadzenia na orbitę w razie potrzeby. Z ujawnionych przez wicepremiera Rogozina planów wynika również zdecydowane zwiększenie dokładności cywilnej wersji Glonassa. W 2020 roku ma ona wynosić 0,6 metra wobec 2,6 metra obecnie. Według podanych przez wicepremiera Rosji danych, obecnie na świecie ma być 2,6 mld urządzeń zdolnych do odbioru sygnału z rosyjskiego systemu geopozycjonowania. 

Glonass to rosyjski satelitarny system nawigacyjny, mający być odpowiednikiem amerykańskiego GPS. Obecnie składa się on z 24 satelitów. Od października 2011 roku system zapewnia pełne pokrycie całej powierzchni planety. Jest używany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych np. do naprowadzania bomb lotniczych, co ma obecnie miejsce w Syrii.  

Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami swojego odpowiednika GPS: Glonass-K2, który ma zostać rozmieszczony na orbicie ok. 2018 roku i Glonass-KM, który powinien być gotowy w połowie przyszłej dekady.

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!