KOSMONAUTYKA
GMV inwestuje w hiszpańskie rakiety wielokrotnego użytku
PLD Space to europejska odpowiedź na SpaceX. Ta niewielka firma z Półwyspu Iberyjskiego od kilku lat koncentruje się na budowie rakiet wielokrotnego użytku. Zastrzyk gotówki od GMV ma umożliwić jej skonstruowanie rakiety zdolnej wynosić 150-kg ładunki na niską orbitę okołoziemską.
Madrycki koncern GMV od wielu lat zajmuje się przede wszystkim obsługą naziemną komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych. Angażuje się też w projekty europejskich instytucji. Ta duża firma o ugruntowanej pozycji zdecydowała się wyłożyć pieniądze na rozwój raczkującego podmiotu PLD Space.
PLD Space działa od 2011 roku. Jej siedziba znajduje się póki co na Uniwersytecie Miguela Hernándeza, jednak firma zamierza się wkrótce przenieść do miasta Elche na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. PLD Space planuje wprowadzenie do użytku lekkich rakiet kosmicznych zdolnych do wstrzeliwania małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Nowością na skalę europejską zapowiadaną w ofercie młodej iberyjskiej spółki jest zastosowanie systemu nośnego, który będzie mógł być w pełni odzyskiwalny.
Startup uzyskał właśnie kolejną pulę finansowania od firm prywatnych oraz instytucji hiszpańskich i europejskich. Z całej kwoty 6,7 mln euro, GMV wyłożyło aż ok. 3 mln. GMV obejmie nieco poniżej 15% udziału w PLD Space, zaś Jesús B. Serrano, prezes madryckiego koncernu, wejdzie w skład rady dyrektorów innowacyjnego producenta rakiet.
Pozyskany kapitał pozwoli PLD Space na budowę planowanych rakiet Arion 1 i Arion 2. Arion 1 ma zadebiutować w 2018 r. startując z bazy El Arenosillo. Będzie to w zasadzie demonstrator technologii, zdolny do wykonania lotu suborbitalnego na wysokość 250 km z 200 kg obciążeniem. Ta jednostopniowa rakieta będzie odzyskiwana dzięki współdziałaniu spadochronów i silników hamujących, zdolnych zniwelować prędkość swobodnego spadku na Ziemię po wykonaniu lotu w przestrzeń kosmiczną.
Arion 2 ma polecieć pierwszy raz w roku 2020. Ta trzystopniowa rakieta posłuży do wynoszenia niewielkich satelitów (do 150 kg) na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości od 400 do 1200 km. Przy budowie obu typów Arionów GMV będzie służyć PLD swoim doświadczeniem i know-how, przy integracji rakiet, ich kwalifikacji do startu oraz samego wystrzeliwania.
Docelowo PLD Space planuje oferować swoim kontrahentom cenę 30-35 tys. USD za wyniesienie na orbitę 1 kg ładunku, czemu odpowiadać będzie zwykle 4,75-5,5 mln USD za start.
Czytaj też: Europejskie rakiety wielokrotnego użytku powstaną w Hiszpanii?