Reklama

Polska

Gowin: Większy udział Polski w programie Copernicus. Nowa umowa z ESA za 2 lata

  • Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
    Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl
  • Ilustracja: ESA
    Ilustracja: ESA

Podczas swojego wystąpienia na Forum Sektora Kosmicznego 2016 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział zwiększenie zaangażowania Polski w europejski program obserwacji Ziemi Copernicus: „Planujemy, że w ciągu kilku najbliższych lat powstanie w naszym kraju nowoczesna stacja odbiorcza danych satelitarnych, a w ciągu dwóch najbliższych lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisze umowę z ESA o przyłączenie do naziemnego systemu odbiorczego danych satelitarnych z satelitów Sentinel” - powiedział minister. 

Swoje wystąpienia podczas Forum Sektora Kosmicznego 2016 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin rozpoczął od przypomnienia jak bardzo innowacyjną gałęzią gospodarki jest sektor kosmiczny, a także jak wiele zastosowań w innych dziedzinach mogą mieć technologie kosmiczne.

Jeżeli Polska gospodarka ma się rozwijać w tempie szybszym niż w ostatnich latach to musi zmienić swój charakter. Musi przestać mieć charakter imitacyjny, a stawać się w jak największym stopniu gospodarką innowacyjną. Trwała innowacyjność będzie zależeć od tego w jakim stopniu gospodarka będzie czerpać z dorobku uczonych. Współcześnie sektor kosmiczny to jest jeden z najbardziej innowacyjnych, jeśli nie najbardziej innowacyjny i zaawansowany technologicznie sektor gospodarczy. Aplikacje oparte o technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie w bardzo licznych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Wymienię parę przykładów aplikacji: system GPS, mierniki krzepliwości krwi, paralotnie, sztuczna komora serca, operacje oczu, technologie mammografii, tomografii komputerowej czy nawet systemy pakowania czipsów.

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jarosław Gowin poinformował również ile firm i instytucji naukowych działa obecnie w szeroko pojętej branży kosmicznej.

Co roku wypłacamy z naszego budżetu składki na mocy porozumienia zawartego pomiędzy kilkoma ministerstwami i chcielibyśmy, żeby rosła liczba firm na portalu ESA, w bazie jest teraz 150 takich firm i ok. 40 instytucji naukowych. Uważamy, że jest tutaj zdecydowany potencjał wzrostu.

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Wicepremier zapowiedział także zwiększenie udziału naszego kraju w europejskim programie obserwacji Ziemi Copernicus. Ma na to wpłynąć budowa nowoczesnej stacji odbiorczej danych satelitarnych, a także podpisanie umowy z ESA  o przyłączenie do systemu odbiorczego danych satelitarnych z satelitów Sentinel należących do zarządzanego przez Komisję Europejską programu Copernicus.

Moje ministerstwo, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest integratorem implementacji programu Copernicus w Polsce. Planujemy, że w ciągu kilku najbliższych lat powstanie w naszym kraju nowoczesna stacja odbiorcza danych satelitarnych, a w ciągu dwóch najbliższych lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisze umowę z ESA o przyłączenie do naziemnego systemu odbiorczego danych satelitarnych z satelitów Sentinel.

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!