Reklama

Komunikacja

GPS na Księżycu? Stacja satelitarna w Anglii kluczowym elementem

Stacja łączności satelitarnej w Goonhilly Downs. Fot. Goonhilly Earth Station / goonhilly.org
Stacja łączności satelitarnej w Goonhilly Downs. Fot. Goonhilly Earth Station / goonhilly.org

Dawna satelitarna stacja naziemna w Goonhilly Downs na półwyspie Lizard w Kornwalii może po latach nieaktywności wrócić do funkcjonowania w odmienionej formule. Istnieje szansa, że instalacja – obejmująca 30 anten parabolicznych o średnicy niejednokrotnie przekraczającej 25 m – stanie się wkrótce kluczowym elementem systemu obsługi konstelacji satelitów tworzących tzw. „księżycowy GPS”.

Inicjatywa przywrócenia dawno dezaktywowanej stacji przekaźnikowej została ogłoszona przy okazji targów przemysłu lotniczego w Farnborough w dniu 11 lipca br. Instalacja zbudowana w latach 60. ubiegłego wieku na potrzeby transmisji przekazów telewizyjnych z USA ma szansę na powrót do świetności za sprawą inwestycji firm Goonhilly Earth Station i Surrey Satellite Technology Ltd.

Partnerstwo zakłada rozwinięcie systemu łączności satelitarnej między Ziemią a orbitą Księżyca, m. in. z wykorzystaniem orbitera Lunar Pathfinder. Firmy zamierzają dostarczyć na orbitę Księżyca konstelację mini-satelitów typu CubeSat. Inicjatywa miałaby pozwolić na ustanowienie do 2020 roku zalążka systemu nawigacji satelitarnej, okalającego powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. W początkowej fazie statek Lunar Pathfinder będzie miał za zadanie dostarczyć 7 sztuk satelitów typu CubeSat, każdy o wadze około 12 kilogramów, na orbitę okołoksiężycową.

Naziemna stacja przekaźnikowa w Goonhilly Downs miałaby w tym planie pełnić rolę kluczowego centrum obsługi instrumentów znajdujących się na orbicie Księżyca. Obiekt położony na półwyspie Lizard w Kornwalii składa się z 30 anten parabolicznych o średnicy niejednokrotnie przekraczającej 25 metrów. Największa z zainstalowanych tam czasz – zwana potocznie Merlin - ma ponad 32 m średnicy. Ośrodek funkcjonował w pierwotnej formie do 2006 roku, kiedy to podjęto decyzję o jego zamknięciu. Stacja została odkupiona od pierwotnego właściciela, British Telecomm Group w 2014 roku.

Proponowany „księżycowy” odpowiednik ziemskiego systemu GPS ma stanowić niezbędne wsparcie dla przyszłych misji księżycowych o charakterze kolonizacyjnym bądź eksploatacyjnym, zwłaszcza tych związanych z obszarem kosmicznego górnictwa. Powstanie pierwszego prywatnego systemu telenawigacji ma przyczynić się do przyspieszenia komercyjnego podoju kosmosu.

(PB)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!