Reklama

Nawigacja

GSA przejmuje odpowiedzialność za operacyjne zarządzanie Galileo

Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA–J. Huart
Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA–J. Huart

Z dniem 1 lipca 2017 roku rozpoczął się proces przechodzenia odpowiedzialności za operacyjne zarządzanie programem Galileo z Europejskiej Agencji Kosmicznej na Agencję Europejskiego GNSS (GSA). Jednym z pierwszych segmentów programu, którego realizacja należy do kompetencji GSA jest zarządzanie kanałami informacyjnymi użytkowników korzystających z usług oferowanych przez Galileo.

Powyższe oznacza, że GSA staje się podmiotem odpowiedzialnym za koordynowanie fazy eksploatacyjnej programu, która zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1285/2013 z dnia 11 grudnia 2013 roku  w sprawie realizacji i eksploatacji europejskich systemów nawigacji satelitarnej, zakończyć się ma uzyskaniem przez Galileo pełnej zdolności operacyjnej w 2020 roku.

Przejmowanie odpowiedzialności za obowiązki związane z zarządzaniem programem Galileo jest procesem stopniowym, którego szybkość uzależniona jest gotowości i przygotowania GSA. Etap ten poprzedzała zapoczątkowana 1 stycznia tego roku półroczna faza “przeglądu przejęcia”, której celem było określenie, czy i kiedy GSA zdolne będzie do przejęcia odpowiedzialności za zarządzanie Galileo.  Obecnie jednak razem z uzyskiwaniem coraz to większych kompetencji i uprawnień, GSA staje się odpowiedzialne za zapewnienie zwrotu inwestycji poczynionych w rozwój programu poprzez komercyjne wykorzystanie możliwie najszerszego spektrum usług i aplikacji, które spożytkować mają potencjał Galileo.

Zobacz też: SKANER Space24: Polska powinna zwiększyć swoje udziały w systemie Galileo

Kamil Dobrowolski

Reklama

Komentarze

    Reklama