NAUKA I EDUKACJA
Hiszpania po najcieplejszej zimie od dekad
Zakończona 20 marca na północnej półkuli pora zimowa przyniosła Hiszpanii temperatury znacznie powyżej ustalonej średniej wieloletniej. Jak meldują tamtejsi meteorolodzy, była to najcieplejsza zima w tym rejonie na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Astronomiczna wiosna, która nadeszła rankiem w piątek 20 marca, przywitała Hiszpanię temperaturami przekraczającymi w wielu miejscach 20 stopni Celsjusza. Wpisało się to w aurę pozostawioną po najcieplejszej od 30 lat porze zimowej, jaką odnotowano ostatnio w tym państwie. Pożegnana dopiero co zima okazała się rekordowa pod względem ciepła w porównaniu z innymi takimi okresami w XXI wieku. Co więcej, na przestrzeni ponad 50 ostatnich lat była chłodniejsza jedynie od zimy z przełomu lat 1989-1990.
Zgodnie ze statystykami opracowanymi przez Państwową Agencję Meteorologiczną w Madrycie (AEMET) na bazie satelitarnych obserwacji Ziemi oraz danych ze stacji naziemnych, zakończona kalendarzowa zima była o blisko 1,8 stopnia Celsjusza cieplejsza od średniej wyliczonej na bazie temperatur z lat 1981-2010. Specjaliści tej naczelnej instytucji ds. pomiarów pogodowych Hiszpanii oszacowali, że średnia temperatura mijającej zimy osiągnęła 9,7 st. C. Została w ten sposób sklasyfikowana jako druga pod tym względem w Hiszpanii od 1965 roku.
Specjaliści rządowej organizacji meteorologicznej odnotowali, że padły w tym okresie historyczne dzienne rekordy temperatur - w tym 31,9 st. C, jakie pokazały termometry w południowej części Teneryfy, na Wyspach Kanaryjskich. Średnia maksymalnych wyniosła 14,6 st. C, czyli tyle samo, co podczas zimy z wyjątkowo ciepłego przełomu lat 2018-2019.
Specjaliści hiszpańskiej instytucji spodziewają się, że wiosna również okaże się cieplejsza od średnich obowiązujących w Hiszpanii. Przewidują, że do czerwca notowane będą temperatury powietrza wyższe niż w poprzednich latach, a także niższy wobec ostatnich lat poziom wilgotności. Szczególny wzrost temperatur jest spodziewany w regionach Galicji i Asturii, w północno-zachodniej części kraju.
Opracowanie: PAP/MK