Reklama

Polska

Hyperion 2: Łazik marsjański z Politechniki Białostockiej

fot. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej
fot. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej

Kolejny sukces łazika Hyperion 2 autorstwa białostockich studentów. Konstruktorzy zakwalifikowali się do finału zawodów University Rover Challenge 2015 w USA.

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej po raz kolejny zbudowali łazik marsjański. Prace nad urządzeniem trwały kilka miesięcy. Udział w poprzednich edycjach konkursu pozwolił na zdobycie cennego doświadczenia i nowej wiedzy, którą studenci mogli teraz wykorzystać.

- Zawieszenie poprzednich łazików sprawdzało się znakomicie w trudnym, kamienistym terenie oraz przy pokonywaniu tras wytyczonych po bardzo stromych zboczach. Niestety nie było ono w stanie pokonać uskoku - jednego z etapów zadania jazdy terenowej. Dlatego musieliśmy ponownie usiąść do desek kreślarskich, oczywiście wirtualnych, i zmienić geometrię podwozia – mówi Maciej Rećko, jeden z konstruktorów łazika. - Od początku zaprojektowaliśmy również manipulator. Teraz będzie bardziej wytrzymały, a my zarazem zwiększymy zakres jego ruchów. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas w tym roku rozwiązania sprostają wszystkim wyzwaniom stawianym przed łazikiem przez organizatorów – dodaje.

Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski na tych prestiżowych zawodach: w 2011, 2013 i 2014 roku. Ostatnio doceniono właśnie projekt Hyperion 2.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!