Hyten: broń hipersoniczna Rosji i Chin stanowi zagrożenie dla USA

21 marca 2018, 12:16
Hyten1
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Lovelady

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, a Stany Zjednoczone nie są w stanie bronić się przed nimi – informuje CNBC.

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. Dodał, że oznacza to, iż obecnie USA muszą polegać na odstraszaniu nuklearnym przed użyciem tej tzw. broni hipersonicznej.

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o modernizacji uzbrojenia wojsk swego kraju, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich jest pocisk przeciwokrętowy Kinżał (Kindżał) o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Poinformował, że pociski Kinżał rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą. Drugą bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Może ona docierać do celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy zakończyły się w 2017 roku.

Prezentując nowe rodzaje uzbrojenia Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie systemu obrony przeciwrakietowej. Wskazał, że w 2004 roku zapowiadał dążenie do pozyskania broni nowej generacji. "Wtedy z nami nikt nie chciał rozmawiać w sposób merytoryczny, nikt nas nie słuchał. To posłuchajcie teraz!" - oświadczył.

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Czytaj też:  Rakiety strategiczne i lasery. Putin pokazuje osiągnięcia i szykuje się do wyborów [RELACJA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 105
gdzie wywiad
środa, 21 marca 2018, 14:31

takze mozna powiedziec ze nasz patriot to juz szmelc a caly mon do dymisji bo nie jest w stanie odpowiadac na zagrozenia .Tak sie konczy brak wspolpracy z ukraina w sprawie rozwoju silnikow rakietowych , budowy kosmodromu i wywiezienie resztek uranu przez prezydenta. Putin ma juz blisko 70 lat i jasno powiedzial ze kraje bylego zwiazku polaczy przed smiercia. Tak ze sytuacja zmienia sie dynanicznie i rosja do lwowa tylko most dokoncza do krymu i gazociag.

W zastępstwie Daviena
środa, 21 marca 2018, 14:30

\"Generał po prostu chce wyciągnąć kasę na zbrojenia od amerykańskiego podatnika. Tak naprawdę Rosja nie ma żadnego z tych systemów broni, którymi się chwaliła\"

Davien
środa, 21 marca 2018, 18:53

zastępca / tia to przejdźmy do prawda gdyż tylko ona nas ocali / generał się myli lub w prowadza amerykanów w błąd :))

Gts
środa, 21 marca 2018, 16:57

Ale szczekaczki ruskie juz pi3ja z zachwytu, tymczasem nie ma i nie bylo zadnych rzetelnych testow. Wystrzelili cygarko ktore spadlo a w cel uderzyl inny pocisk. Atara zagrywka jak z blizniakami z ktorych jeden lecial w kosmos a drugie wycigano z kapsuly ktora \"wyladowala\". Jak w czasach ZSRR strasza ze maja nie wiadomo co a tymczasem to bujda obliczona na podkulenie ogona przez zachod i pozwolenie na siegniecie po jakis region slabego kraju.

śmiech_na_sali
środa, 21 marca 2018, 13:49

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki. ________________________ Pan generał żyje w świecie ułudy, małą broń nuklearną zestrzeli Pancyr i BUK M3 ..... myślenie USA jest w alternatywnej rzeczywistości.

Davien
sobota, 24 marca 2018, 15:54

Ani Pancyr ani Buk nie sa w stanie zestrzeliwać balistycznych wiec kolejna wpadka:)

komandoch
środa, 21 marca 2018, 19:37

ciekawe jak pancyr czy buk zestrzeli spadające z kosmosu z prędkością hipersoniczną głowice ?? nawet tomahawków nie zestrzelił ha ha

Gts
środa, 21 marca 2018, 16:58

Jak do tej pory jedyne co zestrzelila Rosyjska myls techniczna to amatorskie i zacofane dronu oraz cywilne samoloty pasazerskie. Nie pitolcie juz towarzyszu.

Razparuk
środa, 21 marca 2018, 16:39

Kolego od kiedy Pancyr czy Buk mogą zestrzelić Trident II?

PiotrEl
środa, 21 marca 2018, 13:47

No przecież tej broni Rosjanie nie mają !!! Wielokrotnie udowodniono to na tym forum. Zresztą i tak wszystko zbije THAAD i SM-PAC3 czy jakoś tam

Kiks
środa, 21 marca 2018, 15:21

Znowu \"błyszczysz\" intelektem. Nikt nie powiedział, że mają, ale iż pracują nad taką. Poza tym może to zagranie ma na celu pozorowanie zaniepokojenia USA, a uspokojenie i spoczęcie na laurach drugiej strony, bo już USA mają odpowiedź? Ale na to nie wpadłeś.

PiotrEl
środa, 21 marca 2018, 16:30

Pewnie USA mają już Tie-fightery i Gwiazdę Śmierci - w każdym razie ich wydatki same sugerują takie oczekiwania wobec Jedynego Imperium. Tylko kto jest Palpetainem ? Kandydata nie widać może Frau Merkel.

PiotrEl
środa, 21 marca 2018, 16:30

Pewnie USA mają już Tie-fightery i Gwiazdę Śmierci - w każdym razie ich wydatki same sugerują takie oczekiwania wobec Jedynego Imperium. Tylko kto jest Palpetainem ? Kandydata nie widać może Frau Merkel.

fan_club_Daviena
środa, 21 marca 2018, 13:46

a @davien co na to ostatnio udowadniał, że ta broń nie istnieje i nie spełnia swoich parametrów. Krótko Chiny tej broni jeszcze nie mają choć są już blisko, Rosja już ma i broń jest optatywna. USA mają problem bo właśnie zostali pokonani przez Rosję. Mogą sobie wybudować jeszcze 5 najnowszych lotniskowców nawet 2x większych niż i ich największy a wszystko to mało.

Davien
sobota, 24 marca 2018, 16:02

No to krótko: Ani 3M22 ani Ju-71 nie zakończyły nawet podstawowych prób i nie są gotowe, nawet Putin tak nie twierdził, a innych pocisków hipersonicznych Rosja nie ma i nie rozwijała. To Chiny przeprowadzaja juz próby swojej glówicy, a Zadne z tych dwóch państw nie jest w stanie pobic należącego do X-51 rekordu lotu hipersonicznego wynoszącego nieco ponad 5 minut wiec ... Naprawde jak nawet swojemu prezydentowi nie wierzysz w to co wygadywał ostatnio...

jan23
piątek, 23 marca 2018, 19:28

Davien ma częściowo rację - ale tylko częściowo ?

Klient
czwartek, 22 marca 2018, 16:13

Super. Zaraz Lubelscy Geopolitycy okrzykną go agentem chinsko-rusko-watykansko-islamskim. Coś pominąłem?

Polanski
czwartek, 22 marca 2018, 18:04

Ale o co chodzi? Możecie nie walić skrótami myślowymi? Na tym forum panuje chaos.

mkk
czwartek, 22 marca 2018, 00:42

davien / potrafi w mówić / że zawsze ma rację / olgino nadaje i co gorsza wzmacniają się \" dezinformacja działa - to ta wojna hybrydowa ?

olo
czwartek, 22 marca 2018, 01:49

Wojnę hybrydową - zastosowano na Krymie , niby nie żołnierze a broń mieli ? Z Davienem może być tak samo , pozory mylą - czynny udział może mieć za cel wymusić pucz ! Kto wie co siedzi w tym człowieku - Davien to taki ukryty KGB ? Niby bajanie a gotowce wkleja !

mistycyzm Wschodu
czwartek, 22 marca 2018, 03:37

Za Bugiem nic nie jest normalne i tam nie można przykładać miar z naszej części świata. Nie żołnierze a mieli broń - widać dla zachowania równowagi, bo z drugiej strony ukraińskie wojsko było żołnierzami, a broni nie mieli! W bliżej niewyjaśnionych okolicznościach USA parę miesięcy wcześniej zakupiło na Ukrainie ponad 50000 kałaszy i głównie dostarczono to z krymskich magazynów - zostało ich tam tyle, że starczało na... co 7 ukraińskiego żołnierza!

Yugol
czwartek, 22 marca 2018, 06:06

Odkupiono dla tzw Syrijskej opozycji

przesiedleniec
czwartek, 22 marca 2018, 05:45

mistycyzm Wschodu/ czy to wiadomość pewna / czy jak zwykle z olgino - oraz kto za tym nikiem stoi / Davien takie sztuczki może stosować / wiadomo KGB przed niczym się nie cofnie ?

mistycyzm Wschodu
czwartek, 22 marca 2018, 11:38

W sieci znajdziesz opis (tylko musisz szukać po angielsku) Amerykanina, który ma ukraińską żonę i mieszkał wtedy na Krymie i dokładnie opisał tą historię, z datami i nazwiskami - że nie jest tak, że ukraińscy żołnierze nie chcieli się bronić, tylko nie mieli czym z opisanych powodów. Chciał nawet (na czarno) kupić kałasza dla siebie, ale chętni żołnierze nie mieli co sprzedać... Dla mnie to wygląda prawdziwie, bo podobnie było z obroną przeciwlotniczą na Ukrainie - 1/5 (i to najnowocześniejszą część) za grosze sprzedano Gruzji przed tamtejszą wojną. Nawet prokuratura z Kijowa prowadziła śledztwo w tej sprawie. Nie zastanawiałeś się też skąd Flankery w Strefie 51?

zxcvbn
środa, 21 marca 2018, 22:08

Nie, Chiny mają, Rosjanie testują i kiedyś może będą mieć. DF-17 to przykład wielu.

halny
czwartek, 22 marca 2018, 07:25

@Davien przestań ściemniać, my wiemy, że generał właśnie podważył wszystko co tu wypisujesz i nabrałeś wody w usta bo tak sławiona przez Ciebie technika okazuje się być bezradna w tej chwili na to uzbrojenie wprowadzane w Rosji.

tadzik
czwartek, 22 marca 2018, 08:05

Tramp już został poinformowany że Putin ma przewagę - przecież nie spotkał by się znim ? A już zapowiada o spotkaniu z Putinem i komu tu wierzyć ?

tajoj
środa, 21 marca 2018, 21:49

Bo lotniskowce są im/USA/ potrzebne nie na Rosję, a na trzymaniu w szachu wszystkich innych słabszych graczy. Takich którzy tylko mogą pomstować wobec zrzucaniu bomb i nic więcej.

Mmartini72
środa, 21 marca 2018, 18:30

Jak litvusi mawiają, Polacy jak trawa, spali się, zakopie, randapem potraktuje i tak wyrośnie. Nie boję się ruskich wynalazków.

Gts
środa, 21 marca 2018, 17:01

Co tam ruskie pieski, dalej jedziecie z propaganda jak za Chruszczowa? G... macie, ale szczekacie na rozkaz. Juz dawno nie bylo takich bajek z imperium smrodu.

Kiks
środa, 21 marca 2018, 15:22

Ha ha ha... Bo ty tak powiedziałeś? Rosja nie ma i długo nie będzie jej mieć, bo tylko nad takową pracują. Poza tym skąd wiesz co akurat posiada USA? Kolejny sasza.

Rafal
środa, 21 marca 2018, 15:53

A kolego znafce to skad wie co tam Rosjanie i US maja?

Rafal
środa, 21 marca 2018, 15:52

Bo ty i Davien ta powiedzieliscie.

Marek
środa, 21 marca 2018, 15:17

Przypominam, że USA jakiś czas temu przeprowadziło udane próby z pociskami hipersonicznymi. A, że nie chwalą się na przykład czemu służyło to, co robili na poligonie Woomera w Australii, nic dziwnego. W końcu w USA nikt nie musi lansować się takimi próbami u wyborców. Więc jak Rosjanie nawet mają i chcą się ścigać powodzenia życzę. Tylko, że amerykańska gospodarka taki wyścig wytrzyma bez problemu. A jak sądzę, rosyjska już nie.

obalaczmitow
środa, 21 marca 2018, 16:11

Prowadziło ale sami przyznali że nie osiągnęli sukcesów. A swoje sądy lepiej zostaw dla siebie bo ilość bredni jakie wasze grono wypisuje na tym forum osiągnęło już galaktyczny poziom. Najpierw niech zrobią coś na poziomie Brahmosa albo Onyksa a później dopiero biorą się za hipersonikę

Tweets Space24