Reklama

KOSMONAUTYKA

Indie: 80 mln Euro za wyniesienie 28 zagranicznych satelitów

  • Fot. ISRO
    Fot. ISRO

Biuro premiera Indii poinformowało, że za komercyjne starty kosmiczne w latach 2013-2015 zainkasowano ponad 80 mln Euro. Rakiety Polar SLV wyniosły w tym czasie 28 zagranicznych satelitów. Największe prowizje otrzymano za trzy loty indyjskich rakiet nośnych, które przewoziły obce satelity dla jako główny ładunek. 

Biuro premiera Indii poinformowało, że za komercyjne starty kosmiczne w latach 2013-2015 zainkasowano kwotę 80,6 mln Euro. W sumie w tym dwuletnim okresie wyniesiono na orbitę 28 zagranicznych satelitów. Nosicielami były rakiety nośne Polar SLV. Największe korzyści finansowe zapewniły trzy starty, podczas których obce wyposażenie stanowiło główny ładunek. 

Największy zyski przyniosło wyniesienie w lipcu 2015 roku trzech ważących po 447 kg satelitów obserwacji Ziemi DMC-3 i 91 kg demonstratora technologii CBBT-1 dla brytyjskiego operatora Surrey Satellite Technology Ltd. oraz ważącego 7 kg Deorbitsail dla University of Surrey, za co indyjski operator zainkasował 28 mln Euro. Wyniesie na orbitę sześciu satelitów dla Singapuru w grudniu 2015 roku kosztowało z kolei 26 mln Euro, a satelity obserwacji Ziemi SPOT-7 dla Airbus Defence and Space oraz czterech mniejszych satelitów dla klientów z Niemiec, Singapuru i Kanady w czerwcu 2014 roku 18,2 mln Euro. 

Wartym odnotowania wydarzeniem było wystrzelenie w październiku 2015 roku czterech nano-satelitów Lemur o wadze 4 kg każdy dla Spire Global Inc. Znalazły się one na pokładzie Polar-SLV jako ładunek dodatkowy, główny stanowiło wtedy indyjskie obserwatorium kosmiczne Astrosat. Był to zarazem pierwszy przypadek wykorzystania indyjskich rakiet nośnych do wyniesienia w kosmos amerykańskich satelitów, a spółka Spire Global Inc. zapłaciła za tą usługę 540 tys. Euro. 

Czytaj też: Amerykanie zaczną korzystać z hinduskich kosmodromów?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!