Reklama

KOSMONAUTYKA

Indie: demonstrator wahadłowca gotów do lotu

  • Ilustracja: ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych informuje, że demonstrator bezzałogowego wahadłowca RLV-TD będzie gotowy do pierwszego testu w maju br. Do oddzielenia od rakiety nośnej ma dojść na wysokości 70 km, a pojazd ma osiągnąć maksymalną prędkość 5 machów. Lot ma być kamieniem milowym w programie budowy indyjskiego wahadłowca, który pozwoli znacznie obniżyć koszty wynoszenia ładunków na orbitę. 

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) informuje, że demonstrator bezzałogowego wahadłowca RLV-TD będzie gotowy do pierwszego testu w maju br. Budowa pojazdu została praktycznie zakończona w Vikram Sarabhai Space Centre w Thiruvananthapuram na południu Indii. W przyszłym tygodniu prototyp ma zostać wysłany do Bengaluru na testy akustyczne, po czym trafi do kosmodromu Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh, gdzie będzie miał miejsce start misji. 

Do oddzielenia od jednoczłonowej rakiety nośnej HS9 ma dojść na wysokości 70 km, a pojazd ma osiągnąć podczas testu maksymalną prędkość 5 machów. Przeskalowany prototyp o rozmiarach 1/5 docelowej konstrukcji ma masę 1,75 tony i długość 6,5 metra.  Po locie szybującym, podczas którego zostanie sprawdzona m.in. odporność pokrycia powierzchni wahadłowca na wysoką temperaturę, powstającą podczas wejścia w atmosferę, pojazd wyląduje w Zatoce Bengalskiej - w Indiach nie ma jeszcze lądowiska o pasie długości ponad 4 km, jakie wymagane jest dla tej próby.

Rozbudowa lotniska na wyspie Sriharikota, gdzie znajduje się indyjski kosmodrom, jest dopiero planowana dla potrzeb przyszłych misji indyjskiego wahadłowca. Jego wprowadzenie do służby ma ograniczyć wysokie koszty wynoszenia ładunków w kosmos. Zaplanowany w tym roku lot ma być kamieniem milowym w programie indyjskiego wahadłowca, który ma powstać do 2030 roku. Koszt przygotowania demonstratora RLV-TD i tegorocznego startu wynosi ok. 15 mln USD. 

Reklama

Komentarze

    Reklama