Reklama

KOSMONAUTYKA

Indie: koncepcja nowej lekkiej rakiety kosmicznej

Rakieta PSLV na krótko przed startem. Fot. ISRO / isro.gov.in
Rakieta PSLV na krótko przed startem. Fot. ISRO / isro.gov.in

Indyjska agencja kosmiczna ISRO rozważa budowę nowego systemu nośnego przeznaczonego do wystrzeliwania lekkich ładunków satelitarnych. Rakieta o udźwigu do 500 kg ma pomóc Indiom zachować konkurencyjność na zmieniającym się globalnym rynku astronautycznym. Motywację stanowi postępująca miniaturyzacja zamawianych instrumentów orbitalnych.

Nowy system nośny zaproponowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation, ISRO) ma być oparty na czterostopniowej rakiecie kosmicznej o masie blisko 100 ton. Jej przewidywany udźwig rzędu 500 kg czyni z niej platformę ściśle ukierunkowaną na obsługę lekkich satelitów. Zdaniem indyjskich specjalistów, odpowiada to potrzebom współczesnego rynku i globalnemu nastawieniu na miniaturyzację aparatury kosmicznej, która w coraz mniejszych gabarytach pozwala pomieścić najwyższej jakości technologie.

Jak dotychczas Indie z powodzeniem wykorzystywały w tym segmencie swoją flagową rakietę nośną PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle). Konstrukcja dzierży zresztą światowy rekord ilości wystrzelonych naraz satelitów (104 obiekty w dniu 15 lutego 2017 roku), z których zdecydowaną większość stanowiły te lekkie i miniaturowe. PSLV, użytkowana w trzech różnych konfiguracjach, zyskała sobie renomę jednego z najbardziej niezawodnych i wydajnych pojazdów kosmicznych. Z liczbą 38 w pełni udanych startów kosmicznych (z 41 podjętych prób) i możliwością dostarczenia do 3,800 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską, pozostaje główną rakietą kosmiczną w indyjskiej służbie.

W najbliższej przyszłości jednak Indie chcą przenieść ciężar wykonywania drobniejszych lotów na większą ilość znacznie tańszych i łatwiejszych w eksploatacji lekkich systemów nośnych. Ich głównym walorem ma być możliwość integracji i przygotowania do startu w ciągu zaledwie kilku dni (od 3 do 5 dób, zamiast 30-40 potrzebnych na przygotowanie startowe PSLV). Ich cena ma z kolei stanowić jedynie 10 proc. kosztów niezbędnych do wystrzelenia obecnie stosowanego cięższego odpowiednika. To z kolei pozwoli na zabezpieczenie większej liczby gotowych do startu rakiet.

Zarysowany przez ISRO plan pozostaje wciąż na wczesnym etapie rozwoju koncepcji. Jak dotąd, ukończono prace związane ze wstępnym projektem technicznym i realizacją studium wykonalności. Zakładając, że pomysł zyska przychylność indyjskich władz, pozyskanie pierwszej nowej rakiety ma być możliwe w ciągu dwóch lat od wydania oficjalnej zgody na realizację programu.

Czytaj też: Awaria indyjskiej rakiety z zapasowym satelitą GNSS na pokładzie

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!