Reklama

Technologie wojskowe

Indie przeprowadziły udany test systemu obrony przeciwbalistycznej

Mobilna wyrzutnia pocisków przechwytujących AAD. Ilustracja: DRDO
Mobilna wyrzutnia pocisków przechwytujących AAD. Ilustracja: DRDO

Tym razem do skutecznego przechwycenia nadlatującego pocisku doszło tylko kilkanaście kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Antyrakieta trafiła idealnie w swój cel, eliminując zagrożenie. To już kolejna udana próba tego typu przeprowadzona przez Indie na przestrzeni miesiąca.

Najnowszy sprawdzian systemu obrony przeciwbalistycznej Indii (Ballistic Missle Defence - BMD) odbył się 1 marca br. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia „wroga” rakieta balistyczna została odpalona z okrętu. Pocisk przechwytujący wystrzelono natomiast z wyspy Abdul Kalam (Wheeler Island). Do przechwycenia doszło 15 km n.p.m. Trafienie się powiodło, a „nieprzyjacielska” rakieta została zlikwidowana. Przebieg próby był nadzorowany przez wojskową agencję ds. prac badawczo-rozwojowych DRDO (Defence Research Development Organisation).

Wykorzystany przy tej okazji pocisk przechwytujący ma 7,5 m wysokości i zasięg działania na poziomie 15-30 km. Jest on jednostopniową rakietą na paliwo stałe, wyposażoną w inercyjny system nawigacji.

Ballistic Missle Defence jest rozwiązaniem dwuwarstwowym. Do zwalczania wrogich pocisków na małych wysokościach używane są antyrakiety zaliczane do kategorii Advanced Air Defense (AAD). W tej klasie mieści się pocisk wykorzystany w teście 1 marca. Natomiast do zwalczania rakiet balistycznych na dużych wysokościach (powyżej 50 km nad Ziemią) wykorzystywane są antyrakiety określane Prithivi Defence Vehicle (PDV). Ostatnią, również udaną próbę PDV DRDO przeprowadziła w pierwszej połowie lutego 2017r., kiedy to „wrogi” pocisk balistyczny został unieszkodliwiony 85 km n.p.m.

System BMD wciąż jest w fazie testów. W założeniu ma on w sposób zautomatyzowany chronić Indie przed wrogimi pociskami balistycznymi, również tymi wyposażonymi w głowice nuklearne. Składa się na niego sieć radarów, centra dowodzenia oraz baterie lądowe i morskie. Indie są czwartym po USA, Rosji i Izraelu krajem na świecie, który buduje tak kompleksowy system obrony przeciwbalistycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!