Reklama

KOSMONAUTYKA

Indie zainteresowane kosmiczną współpracą z Europą

Vikram Sarabhai Space Centre (VSSC). Fot. vssc.gov.in
Vikram Sarabhai Space Centre (VSSC). Fot. vssc.gov.in

W trakcie trwającej 25 i 26 września międzynarodowej konferencji ASET 2017 spotkali się przedstawiciele ArianeGroup oraz Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Rozmowa dotyczyła potencjalnych obszarów współpracy, do której chęci wyraziły obie strony.

Przedstawiciele obu stron spotkali się na terenie głównego ośrodka badawczego ISRO - Vikram Sarabhai Space Center (VSSC). Stronę hinduską reprezentował szef tej placówki K. Sivan, natomiast głównym przedstawicielem ArianeGroup był szef działu ds. programów rozwojowych (Future Program Director) Marc Vales. Spotkanie miało formę luźnej dyskusji i burzy mózgów, której celem było wyłonienie najciekawszych propozycji współpracy między dwoma podmiotami. Jednym z tematów, który został poruszony na spotkaniu był koncept systemu nośnego wielokrotnego użytku (Reusable Launch Vehicle - RLV), jednakże rozmówcy nie zdradzili szczegółów twierdząc, że były to jedynie niezobowiązujące propozycje.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym w trakcie zebrania było zainteresowanie szefa hinduskiego VSSC K. Sivana silnikami Prometheus. Jest to projekt silnika rakietowego wielokrotnego użytku na paliwo ciekłe (metan z skroplonym tlenem) nad którym pracuje obecnie Ariancespace. Początkowo był to koncept stworzony w ramach kooperacji pomiędzy Francuską Agencją Kosmiczną (CNES) a ArianeGroup, lecz projekt szybko nabrał bardziej “europejskiej” skali. Według obecnych planów silnik ten ma zastąpić używany obecnie Vulcain 2 poprzez wdrożenie go do eksploatacji w rakietach Ariane 6, które także są jeszcze w fazie projektowej.

Czytaj też: Europejskie rakiety nośne. Strategiczna niezależność dla Starego Kontynentu [ANALIZA]

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!