Indyjska rakieta nośna Polar SLV XL dostarczyła na orbitę okołoziemską sześć satelitów o łącznej masie 625 kg przeznaczonych dla Singapuru. Start miał miejsce w dniu 16 grudnia br. z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh na południu kraju. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ogłosiła, że misja zakończyła się pełnym sukcesem.
Na niską orbitę okołoziemską, na wysokość ok. 550 km nad powierzchnią Ziemi, jako pierwszy trafił po 18 minutach lotu satelita obserwacji Ziemi TeLeos1. Satelitę o masie ok. 400 kg wyprodukowała firma ST Electronics z Singapuru, czas jego misji orbitalnej przewidziano na ok. pięć lat. Głównymi zadaniami TeLeos1 będzie monitorowanie szlaków żeglugowych, a także rejonów występowania klęsk żywiołowych. Zamontowana na satelicie kamera ma umożliwić uzyskiwanie obrazów o rozdzielczości do 1 metra.
Pozostała piątka wyniesionych satelitów jest o wiele mniejsza od TeLeos1. Mikrosatelita Velox-C1 o masie 123 kg ma być wykorzystywany do badań naukowych tropików, a 78-kilogramowy Kent Ridge 1, którego operatorem jest Uniwersytet Singapurski, posiada aparaty do obserwacji widmowej i w podczerwieni oraz kamerę wysokiej rozdzielczości. Pozostałe trzy satelity - Velox II, Athenoxat-1 i Galassia - to niewielkie CubeSats o masie kilku lub kilkunastu kilogramów, które będą wykorzystywane do celów badawczych lub eksperymentalnych.
ISRO informuje, że to piąty i ostatni start rakiety Polar SLV w tym roku. Jednocześnie to 31 udana z 32 misji tych rakiet nośnych od czasu ich pierwszego lotu w 1993 roku.