Reklama

Polska

Fot. Projekt Infinity/Facebook

Infinity - polska rakieta wielokrotnego użytku

Polscy licealiści z Wejherowa w ramach Projektu Infinity pracują nad rakietą sondującą wielokrotnego użytku, która będzie mogła wracać na miejsce startu z wykorzystaniem spadochronu zbliżonego kształtem do skrzydła paralotni. 

W ramach Projektu Infinity młodzi konstruktorzy z Wejherowa zbudowali zaawansowany komputer pokładowy do rakiety, którego zadaniem jest zbieranie danych ze wszystkich faz lotu (tj. temperatura, siła wiatru, ciśnienie, zanieczyszczenie powietrza itp.) oraz sterowaniem lotem rakiety. Integralną częścią projektu było napisanie autorskiego systemu operacyjnego, który nazwany został przez uczniów ICS. Jego autorem jest lider zespołu Dawid Pieper, który pomimo tego, że jest niewidomy, realizuje się jako programista i astronom amator. Ponadto zajmuje się także projektowaniem elektroniki i samej rakiety. Docelowym celem grupy jest zbudowanie rakiety, która osiągnie pułap ok. 10 tys. metrów, po czym wróci na ziemię w miejsce startu. 

Konstrukcja rakiety składa się z laminatów, głównie szklano-epoksydowego i karbonu, a w środku znajduje się zestaw sensorów i mikrokontrolerów do przetwarzania danych. Jednostką centralną jest Raspberry Pi 0. W sytuacji, kiedy potrzebna jest większa moc obliczeniowa, montowane są dwa komputery Raspberry Pi 0 lub zestaw Raspberry Pi0 i Raspberry Pi3. System pozwala na sporą dowolność. Wszystko zależy od celów lotu i poziomu skomplikowania obliczeń. Konstruktorzy chętniej wykorzystują Raspberry Pi0 ze względu na masę i niskie koszty. 

Do tej pory licealiści trzykrotnie testowali rakietę Infinity w locie. Pierwszy lot odbył się 17 kwietnia 2016 roku na pułap 500 m. Niestety, krótko po starcie zawiodła elektronika. W kolejnym locie w dniu 21 kwietnia 2016 r. rakieta osiągnęła pułap 700 metrów, a próbny lot okazał się pełnym sukcesem. 19 czerwca br. odbył się natomiast trzeci i jak dotąd ostatni lot rakiety Infinity. Celem było przetestowanie nowej elektroniki na niższym pułapie, który został ograniczony do 350 m przy prędkości 78 m/s. Dzięki temu można było obserwować wyrzut spadochronu. Tym razem elektronika zadziałała poprawnie, a rakieta została odzyskana. Jeszcze w sierpniu grupa chce przetestować rakietę Infinity w locie z prędkością okołodźwiękową (pułap 2,5 km). Po zakończeniu lotu planowane jest lądowanie rakiety na spadochronie w okolice startu. 

Ponieważ rakieta Infinity jest sporo warta, a dodatkowo każdy jej lot niemało kosztuje, to część prób – np. testy z elektroniki – licealiści przeprowadzają na rakiecie Linkoln, która jest modelem rakiety Infinity z grubej tektury. W dniu 30 lipca br. rakieta Linkoln, po kilku wcześniejszych nieudanych próbach, osiągnęła pułap ok. 400 metrów. W tym locie nie zadziałał jednak arecorder, a ISC nie wyzwolił spadochronu, wobec czego rakieta miała „twarde lądowanie”. Natomiast pozostałe testy zakończyły się sukcesem, m.in. udało się określić parametry zasilania układu w praktyce.  

Projekt Infinity realizowany jest aktualnie przez czwórkę licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. W skład zespołu wchodzą Dawid Pieper (lider), Agata Dampc, Alicja Cybulska i Michał Osiecki. Młodzi wejherowianie zgłosili się do tegorocznej edycji konkursu E(x)plory. W eliminacjach rejonowych w Bydgoszczy, które odbyły się 22 kwietnia 2016, grupa zakwalifikowała się jako jeden z ośmiu zespołów (na 28 startujących), które wezmą udział w finale konkursu E(x)plory w dniach 5-8 października br. w Gdyni. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama