Reklama

KOSMONAUTYKA

Dron Ingenuity wzleciał i wylądował. Historyczny test na Marsie [WIDEO]

Fot. NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]
Fot. NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

Po uporaniu się z napotkanymi trudnościami technicznymi i konieczną aktualizacją oprogramowania sterującego, lekki marsjański wiropłat Ingenuity z przeszło tygodniowym opóźnieniem podszedł do inauguracyjnej próby krótkiego samodzielnego wzlotu. Historyczny moment oderwania się miniaturowego drona od powierzchni Marsa nastąpił ok. godz. 09.30 rano czasu polskiego (CEST) w poniedziałek 19 kwietnia br. - NASA odebrała dane telemetryczne i obrazy potwierdzające sukces próby po godz. 12.45 naszego czasu.

Cały oczekiwany sprawdzian - pierwszy w historii atmosferyczny wzlot napędzanej konstrukcji aerodynamicznej na innej planecie - trwał jedynie 30 sekund. W tym czasie dron wzniósł się pionowo na wysokość 3 m, po czym wrócił bezpośrednio do punktu startu. Cały manewr był bacznie śledzony i nagrywany z użyciem zintegrowanych kamer/aparatów misji Perseverance oraz samego wiropłatu - na tej bazie wyemitowano przekaz w centrum kontroli lotów NASA (upubliczniony za pośrednictwem oficjalnych kanałów internetowych agencji).

W ciągu kilku wcześniejszych dni konstrukcja była poddawana statycznym próbom ostrożnego obracania dwupłatowym układem przeciwskrętnych wirników. Warto przypomnieć, że wcześniej, podczas wysokoobrotowego testu kolumny napędu, ujawniły się trudności z wykonaniem sekwencji komend inicjujących tryb lotny. W obliczu tego problemu stwierdzono konieczności przeprowadzenia znaczącej aktualizacji oprogramowania sterującego.

Domyślnie pierwszy lot drona zapowiadano na termin nie wcześniejszy niż 8 kwietnia br. W miarę zbliżania się próby, NASA zakomunikowała jako konkretny dzień pierwszego testu datę 11 kwietnia. Niebawem jednak start odłożono do co najmniej 14 kwietnia, wspominając o pewnych anomaliach, które poskutkowały potrzebą dodatkowego sprawdzenia systemu. Z kolei w poniedziałek 12 kwietnia ogłoszono, że opóźnienie będzie jeszcze poważniejsze z powodu koniecznej rekonfiguracji.

Ingenuity został przewieziony na Czerwoną Planetę we wnętrzu łazika Perseverance - trafił tam razem z pojazdem macierzystym w wyniku pomyślnego lądowania z 18 lutego 2021 r. Lekki wiropłat jest demonstratorem technologii, co oznacza, że ma umożliwić potwierdzenie działania systemu lotnego w wymagających warunkach marsjańskich oraz możliwości rozwijania go pod kątem zastosowania na jeszcze innych światach.

image
Ingenuity wykonał w trakcie lotu zdjęcie swojego własnego cienia rzuconego na powierzchnię Marsa. Fot. NASA

Atmosfera Marsa składa się w znaczącej przewadze (ponad 95 proc.) z dwutlenku węgla, przy czym jest zdecydowanie mniej gęsta od ziemskiej (zaledwie 1 proc. gęstości naszej atmosfery). Ciśnieniowo odpowiada to warunkom atmosferycznym panującym ok. 35 km nad Ziemią.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama