Opracowany w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) program TalkingFields ma pomóc w rozwoju "inteligentnego rolnictwa" opartego na danych satelitarnych. Będzie on bazować na danych dostarczanych przez wyniesionego na orbitę w czerwcu 2015 roku roku satelitę obserwacji ziemi Sentinel-2A. Jest on częścią programu Copernicus, stworzonego i sfinansowanego przez Unię Europejską. Za opracowanie i nadzór technologiczny nad satelitami odpowiada z kolei Europejska Agencja Kosmiczna.
Technologia TalkingFields została rozwinięta w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Integrated Applications Promotion. Obecnie niemiecka firma Vista pozyskuje powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne i dostosowuje je do potrzeb indywidualnych rolników. "Inteligentne rolnictwo" oprócz danych z satelity obserwacji ziemi bazuje także na sensorach naziemnych, nawigacji satelitarnej oraz specjalnych modelach wzrostu roślin. Stworzony system ma pozwolić m.in. na ograniczenie zużycia nawozów, co przełoży się na zmniejszenie kosztów i ograniczenie zatrucia środowiska. Dzięki TalkingFields rolnicy nie otrzymują wyłącznie suchych danych satelitarnych, zamiast tego podawane są im informacje na temat tego jakie akcje należy podjąć w trakcie okresu wegetacyjnego. Warto dodać, że firma Vista i jej partnerzy otrzymali niedawno złoty medal za innowacyjność na międzynarodowych targach rolniczych Agritechnica 2015 w Hanowerze.
Jak podaje na swojej stronie internetowej ESA system TalkingFields już teraz jest z powodzeniem używany w Polsce, a także kilku innych krajach: w Niemczech, Rosji, Danii, Czechach, Kazachstanie, na Łotwie i na Węgrzech.