Reklama

SATELITY

Irańska Agencja Kosmiczna nawiąże współprace z NASA?

Fot. Iranian Space Agency
Fot. Iranian Space Agency

Szef Irańskiej Agencji Kosmicznej opowiedział się za nawiązaniem współpracy z NASA w dziedzinie programów kosmicznych. Plany wiążą się z irańskimi projektami rozwoju technologii satelitarnych na potrzeby cywilne. 

Mohsen Bahrami, szef Irańskiej Agencji Kosmicznej opowiedział się za nawiązaniem współpracy z NASA. Jego zdaniem nawiązanie rozmów w dziedzinie technologii kosmicznych z amerykańską agencją kosmiczną jest wskazane biorąc pod uwagę, że jest to organizacja o charakterze międzynarodowym. Bahrami dodał przy tym, że "gdy jesteś na orbicie nie ma znaczenia rasa i kraj".  

Jednocześnie Bahrani odniósł się w rozmowie z irańskimi mediami do kwestii współpracy międzynarodowej kierowanej przez niego agencji kosmicznej po zawarciu porozumienia nuklearnego i zniesieniu sankcji. Zgodnie z oświadczeniem, od tego czasu Irańczykom udało się nawiązać relację z wieloma agencjami kosmicznymi w innych krajach. 

Rozmowy na szczeblu międzynarodowym dotyczą m.in. programu budowy irańskiego satelity telekomunikacyjnego, w ramach którego podpisanie wstępnej umowy jest spodziewane jeszcze w tym roku. W tej sprawie irańska agencja kosmiczna miała rozmawiać m.in. z międzynarodowymi operatorami satelitarnymi Intelsat, Eutelsat i Asiasat oraz krajowymi podmiotami z Chin, Francji Korei Południowej, Japonii, Rosji i Włoch. Szef Irańskiej Agencji Kosmicznej stwierdził przy tym, że chciałby dołączyć satelitę telekomunikacyjnego z Iranu do konstelacji tworzonej przez Asia-Pacific Space Cooperation Organization z siedzibą w Pekinie.

Teheran planuje także wysłanie na orbitę do 2018 roku trzech małych satelitów zbudowanych przez krajowy przemysł. Iran deklaruje przy tym, że program satelitarny ma charakter cywilny, a kraj z chęcią podzieli się uzyskanymi danymi z innymi krajami.  

Czytaj więcej: Rosja zbuduje satelitę dla Iranu 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!