Reklama

Komunikacja

Izraelski Caterpillar wypróbuje nowe narzędzie komunikacji satelitarnej

Ilustracja: caterpillar.com
Ilustracja: caterpillar.com

Przedstawiciel produkującej maszyny budowlane firmy Caterpillar na Izrael zdecydował się wziąć udział w pilotażowym programie eksperymentalnym. Partnerem przedsięwzięcia jest przedsiębiorstwo z branży komunikacji satelitarnej hiSky Ltd. Celem programu ma być przetestowanie nowoczesnego sposobu komunikacji z użyciem satelitów w specjalistycznych ciężkich pojazdach oferowanych przez CAT.

Izraelska firma hiSky zaprezentowała niedawno nowoczesne rozwiązanie na rzecz niskokosztowej komunikacji satelitarnej. Chodzi o urządzenie Smartellite, niewielki i lekki modem, który generuje mobilny hotspot Wi-Fi, umożliwiając posiadaczom smartfonów połączenia głosowe oraz transmisję danych. Smartellite komunikuje się w paśmie Ka z obecnymi na orbicie geostacjonarnej urządzeniami High Throughput Satellite (HTS).

Caterpillar (CAT) to z kolei gigant w produkcji ciężkich maszyn budowlanych i górniczych. Wytwarza specjalistyczne wywrotki, koparki, buldożery czy traktory. Przedstawicielem koncernu w Izraelu jest Israel Tractors & Equipment (ITE), który to podmiot wchodzi z kolei w skład Zoko Enterprises Group.

Obecnie hiSky oraz ITE zdecydowały się na współpracę, która w przypadku powodzenia może przynieść wymierne korzyści klientom tego drugiego, użytkownikom maszyn CAT. W ramach wspólnego programu pilotażowego w pojazdach Caterpillar będzie instalowany terminal Smartellite. Dzięki temu operatorzy zarządzający flotą tego typu pojazdów będą mogli bez przeszkód otrzymywać dane o lokalizacji, dane diagnostyczne czy informacje o zużyciu paliwa, a nawet będą mieli możliwość zdalnego aktualizowania oprogramowania w komputerach pokładowych ciężkich maszyn.

Cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z Zoko i wypróbowanie integracji naszego systemu w produktach CAT, i jesteśmy pewni, że pojawi się znacząca wartość dodana po połączeniu naszego unikalnego systemu komunikacji satelitarnej z maszynami i innymi pojazdami. Miło nam, że Zoko uczestniczy w takim przyszłościowym i innowacyjnym pilotażu wspólnie z naszym zespołem ekspertów, by zbadać możliwość lepszego odpowiadania na potrzeby swoich klientów.

Shahar Kravitz, prezes hiSky

Osoby odpowiedzialne za opiekę nad parkami maszynowymi dużych klientów CATa już teraz pobierają szereg informacji o użytkowanych pojazdach za pośrednictwem obecnie wykorzystywanego systemu Equipment Management (EM). Tego rodzaju przepływ informacji umożliwia bardziej optymalne wykorzystanie maszyn.

Nowy system komunikacji, wdrażany wspólnie z hiSky, będzie miał jednak tę przewagę nad EM, że zapewni łączność zupełnie niezależną od obecności przewodów telefonicznych czy nadajników sieci komórkowych na danym terenie. Za pomocą Smartellite kierowca wozu Caterpillar będzie mógł prowadzić rozmowy głosowe i wysyłać wiadomości tekstowe. Wspomniana niezależność tego systemu od infrastruktury lokalnej ma tym większe znaczenie, że ciężkie pojazdy CAT są często użytkowane w rejonach odległych od większych skupisk ludzkich oraz w przypadkach klęsk żywiołowych – np. trzęsień ziemi, kiedy sieć tradycyjnie wykorzystywana do komunikacji jest zniszczona.

Pilotaż ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Jeśli pomysł się sprawdzi, klienci CAT zyskają wygodne narzędzie efektywnego zarządzania flotą swoich wyspecjalizowanych ciężkich pojazdów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!