Reklama

Komunikacja

Izraelski satelita zapewni dostęp do Internetu dla 14 krajów w Afryce

Model satelity Amos-5, Fot. Andrzej Olchawa/Wikipedia
Model satelity Amos-5, Fot. Andrzej Olchawa/Wikipedia

Facebook i Eutelsat zamierzają w ramach programu Internet.org zapewnić dostęp do sieci dla 14 krajów Afryki subsaharyjskiej. Ma w tym pomóc dzierżawa pasma Ku na izraelskim satelicie Amos 6, który zostanie wyniesiony na orbitę w połowie 2016 roku. 

Facebook wraz z operatorem sieci satelitów Eutelsat w ramach programu Internet.org, którego celem jest darmowe podłączenie do sieci jak największej liczby osób, głównie z krajów III świata, planują dzierżawę pasma Ku na izraelskim satelicie Amos 6. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie dostępu do sieci dla 14 krajów Afryki subsaharyjskiej: Demokratycznej Republiki Kongo, RPA, Ugandy, Kenii, Tanzanii, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Nigerii, Kamerunu, Gabon, Południowego Sudanu, Etiopii i Angolii.

Satelita Amos-6 jest obecnie budowany w zakładach Israel Aerospace Industries. Ma zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską w połowie przyszłego roku przez rakietę nośną Falcon 9 amerykańskiego przedsiębiorstwa SpaceX. Łącza w paśmie Ku zapewnią przepustowość na poziomie 18 gigabitów na sekundę. 

Przy okazji ogłoszenia wspólnych planów Eutelsat i Facebooka Marc Zuckerberg napisał w oświadczeniu na swoim portalu społecznościowym:

Jestem podekscytowany ogłaszając nasz pierwszy projekt dostarczania Internetu z kosmosu . W ramach naszych wysiłków podłączenia do sieci świata w ramach programu Internet.org jesteśmy wspólnie z Eutelsat partnerami wyniesienia na orbitę satelity, który połączy miliony ludzi. To tylko jedna z innowacji nad którymi pracujemy, by osiągnąć nasze cele w ramach Internet.org. Dostęp do sieci zmienia życie ludzi i społeczności. Kontynuujemy pracę by podłączyć cały świat – nawet jeśli to będzie oznaczało konieczność spojrzenia poza naszą planetę.

Mark Zuckerberg, CEO Facebook

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!