Firma Deep Space Industries, znana z projektów kosmicznego górnictwa, we współpracy z kanadyjską firmą UTIAS Space Flight Laboratory będzie prowadziła prace nad pierwszym na świecie prywatnym systemem monitorowania sygnałów bezprzewodowych w ramach projektu HawkEye 360 (pol. „Jastrzębie Oko 360”)
W ramach HawkEye 360 planowane jest wykorzystanie konstelacji małych satelitów, umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, na pułapie ok. 600 km na powierzchnią planety. Będą one zdolne do odbioru sygnałów bezprzewodowych oraz wykorzystywane do śledzenia i monitorowania globalnych sieci transportu, pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także zbierania innych danych i analityki. System będzie świadczyć też usługi raportowania dla szerokiego grona odbiorców.
HawkEye 360 ma również na celu dostarczenie bardzo dokładnych informacji na temat sytuacji na morzu, poprzez zbieranie danych o ruchu statków. Będą to zarówno dane aktualne, jak i historyczne, co pozwoli na uzyskiwanie informacji przydatnych do planowania logistycznego lub tworzenia procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych. Podobne dane będą też dostępne dla systemów transportu lotniczego i naziemnego oraz dla logistyki przemysłowej.
Detekcja w przestrzeni kosmicznej sygnałów RF ma pozwolić HawkEye 360 na zlokalizowanie i scharakteryzowanie trudnych do wizualizowania informacji o komunikacji bezprzewodowej widma w sposób bardziej dokładny i efektywny niż w porównaniu do naziemnych metod wykrywania oraz analizy obrazu.
Czytaj też: Rząd Luksemburga inwestuje w kosmiczne górnictwo
Piotr Boroń